Neustále obklopená fotografmi, nie div, že sa zaľúbila nielen do jedného, ale rovno do dvoch z nich. Samozrejme, nie súčasne. Lisiným prvým manželom bol parížsky fotograf Fernand Fonssagrives. Zoznámila sa s ním na tanečných hodinách v Paríži. Keď si Fernand pri tanci poranil chrbát, Lisa mu podala fotoaparát a navrhla mu, aby sa začal venovať fotografovaniu. Nevedomky tak začala aj vlastnú kariéru.
Keď ju sused požiadal, aby mu robila modelku klobúkov, Fernand ukázal výsledné fotografie časopisu Vogue, ktorý ju požiadal, aby si sadla na skúšobné zábery s renomovaným fotografom Horstom P. Horstom.
„Prišla som vystrašená,“ povedala Fonssagrivesová v 80. rokoch časopisu Bomb Magazine. „Nikdy som nevidela módny časopis, nevedela som, čo je to móda.“ Redaktorom sa však páčilo, čo videli, a ponúkli jej prácu. Čoskoro sa jej fotografie dostali do viacerých prestížnych magazínov.
Fernand predával jej fotografie do rôznych módnych časopisov ako Town and Country, Life, Vogue a pôvodný Vanity Fair.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Po rozvode s prvým manželom sa Fonssagrivesová v roku 1949 presťahovala s dcérou Miou na farmu na Long Island. V tom istom roku sa švédska kráska stala prvou módnou hviezdou, ktorá sa ocitla na obálke časopisu Time.
Irving Penn, jej druhý manžel tvrdil, že bola jeho najobľúbenejším objektom; že presne vedela, čo má robiť pred fotoaparátom, ale hlavne presne vedela, čo nemá robiť. Ako píše portál NY POST, Irving odišiel v roku 1950 do Paríža, aby nafotil módne kolekcie pre Vogue a hneď sa zamiloval. Vtedy 33-ročný fotograf sa len o pár mesiacov neskôr oženil s krásnou švédskou supermodelkou, ktorá mala v tom čase 39 rokov.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Neostala len pri modelingu
Fonssagrivesová pokračovala v modelingu aj po štyridsiatke. Venovala sa aj fotografovaniu, fotila pre Ladies‘ Home Journal a iné publikácie a podobne ako Penn pracovala na avantgardných technikách manipulácie s obrazmi. Neskôr navrhovala oblečenie pre Pennove reklamné kampane a v polovici 50. rokov vytvorila líniu oblečenia pre Lord & Taylor.
„Nebola len vešiakom na šaty,“ povedal o nej Michael Gross, autor knihy Focus: The Sexy, Secret, Sometimes Sordid World of Fashion Photographers a naschvál povedal termín, ktorý Fonssagrivesová sama vymyslela. „Mala mozog, vkus a znalosti,“ dodal.
Koncom 50. a v 60. rokoch Fonssagrivesová opustila svet módy a viac času trávila v Huntingtone, kde pracovala na svojich sochách, ktoré vystavovala v galérii Marlborough v New Yorku.
Prvá supermodelka zomrela v roku 1992 vo veku 80 rokov. Jej manžel Irving Penn ju prežil o viac ako 10 rokov, zomrel v roku 2009.
Nahlásiť chybu v článku