Foto: Profimedia

Neustále obklopená fotografmi, nie div, že sa zaľúbila nielen do jedného, ale rovno do dvoch z nich. Samozrejme, nie súčasne. Lisiným prvým manželom bol parížsky fotograf Fernand Fonssagrives. Zoznámila sa s ním na tanečných hodinách v Paríži. Keď si Fernand pri tanci poranil chrbát, Lisa mu podala fotoaparát a navrhla mu, aby sa začal venovať fotografovaniu. Nevedomky tak začala aj vlastnú kariéru.

Článok pokračuje pod videom ↓

Keď ju sused požiadal, aby mu robila modelku klobúkov, Fernand ukázal výsledné fotografie časopisu Vogue, ktorý ju požiadal, aby si sadla na skúšobné zábery s renomovaným fotografom Horstom P. Horstom.

„Prišla som vystrašená,“ povedala Fonssagrivesová v 80. rokoch časopisu Bomb Magazine. „Nikdy som nevidela módny časopis, nevedela som, čo je to móda.“ Redaktorom sa však páčilo, čo videli, a ponúkli jej prácu. Čoskoro sa jej fotografie dostali do viacerých prestížnych magazínov.

Fernand predával jej fotografie do rôznych módnych časopisov ako Town and Country, Life, Vogue a pôvodný Vanity Fair.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa de Young Museum (@deyoungmuseum)

Po rozvode s prvým manželom sa Fonssagrivesová v roku 1949 presťahovala s dcérou Miou na farmu na Long Island. V tom istom roku sa švédska kráska stala prvou módnou hviezdou, ktorá sa ocitla na obálke časopisu Time.

Irving Penn, jej druhý manžel tvrdil, že bola jeho najobľúbenejším objektom; že presne vedela, čo má robiť pred fotoaparátom, ale hlavne presne vedela, čo nemá robiť. Ako píše portál NY POST, Irving odišiel v roku 1950 do Paríža, aby nafotil módne kolekcie pre Vogue a hneď sa zamiloval. Vtedy 33-ročný fotograf sa len o pár mesiacov neskôr oženil s krásnou švédskou supermodelkou, ktorá mala v tom čase 39 rokov.

Neostala len pri modelingu

Fonssagrivesová pokračovala v modelingu aj po štyridsiatke. Venovala sa aj fotografovaniu, fotila pre Ladies‘ Home Journal a iné publikácie a podobne ako Penn pracovala na avantgardných technikách manipulácie s obrazmi. Neskôr navrhovala oblečenie pre Pennove reklamné kampane a v polovici 50. rokov vytvorila líniu oblečenia pre Lord & Taylor.

„Nebola len vešiakom na šaty,“ povedal o nej Michael Gross, autor knihy Focus: The Sexy, Secret, Sometimes Sordid World of Fashion Photographers a naschvál povedal termín, ktorý Fonssagrivesová sama vymyslela. „Mala mozog, vkus a znalosti,“ dodal.

Koncom 50. a v 60. rokoch Fonssagrivesová opustila svet módy a viac času trávila v Huntingtone, kde pracovala na svojich sochách, ktoré vystavovala v galérii Marlborough v New Yorku.

Prvá supermodelka zomrela v roku 1992 vo veku 80 rokov. Jej manžel Irving Penn ju prežil o viac ako 10 rokov, zomrel v roku 2009.

Uložiť článok

Najnovšie články