Identita jedného z najznámejších sériových vrahov histórie ľudstva, ktorý vyčíňal v uliciach Londýna 19. storočia, zostáva aj v dnešnej dobe zahalená rúškom tajomstva. Aj keď sa už objavili informácie, že jeho identita odhalená bola, väčšinou išlo o ničím nepodložené teórie. Najnovšie sa na kopu možných identít Jacka Rozparovača pridalo meno, ktoré sa zdanlivo pri vyšetrovaní zatiaľ neobjavilo.
Zdanlivo preto, lebo aj o tomto mužovi sa vyšetrovatelia domnievali, že neslávne slávnym vrahom prostitútok by mohol byť on.
Dlhodobo bol jedným z hlavných podozrivých muž menom Aaron Kosminski. Ten sa do Londýna prisťahoval z Poľska a ako uvádza portál LADbible, existovali aj DNA dôkazy, ktoré políciu k nemu nasmerovali.
Je toto Jack Rozparovač?
Každopádne ďalší dielik do skladačky s odhalením pravej identity Jacka Rozparovača vo svojej novej knižke pridáva žena menom Sarah Bax Horton, píše denník The Telegraph na svojom webe. Tá je pra-pravnučkou jedného z vyšetrovateľov, ktorí na prípade vrážd prostitútok v tej dobe pracovali.
Sarah vo svojej novej knihe One-Armed Jack: Uncovering the Real Jack the Ripper odhaľuje (podľa nej) pravú identitu Rozparovača a podľa nej má ísť o muža menom Hyam Hyams.
Jack the Ripper's identity 'revealed' by newly discovered medical records
Hyam Hyams, photographed at Colney Hatch Lunatic Asylum in 1899https://t.co/YSmTYMt82l pic.twitter.com/c6D0tMlzXm— Retired NCO (@virgofiveeight) July 16, 2023
V roku 1888, kedy sa o vraždách a slávnom vrahovi začalo hovoriť, mal Hyams približne 30 rokov. Čo ale vyšetrovateľov, a teda aj príbuzného autorky knihy viedlo práve k nemu?
Násilný epileptik
Hyams žil v oblasti Whitechapel a živil sa ako výrobca cigár, vďaka čomu vedel dokonalo narábať s nožom. Hyams však trpel epileptickými záchvatmi, po ktorých vraj podľa očitých svedkov, ktorí pred políciou vypovedali, býval obzvlášť násilný.
Podľa svedkov mal tiež zvláštnu chôdzu kvôli slabým kolenám a nevedel úplne vystrieť nohy. Sarah tiež v knižke uvádza, že Hyams mal v zdravotných záznamoch informácie o zranení ľavej ruky, ktorú preto nedokázal ohnúť a ani natiahnuť. Divná chôdza bola ale s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobená poškodením mozgu po jednom z jeho epileptických záchvatov.
Vraždy skončili, keď ho poslali do blázinca
Hyams bol zatknutý ako po uliciach sa potulujúci blázon a bol poslaný do nemocničného zariadenia. Zvyšok života mal stráviť v azylových domoch. Tu sa ale spája veľmi podstatný detail z Hyamsovho života s tvrdením, že je zrejme Jackom Rozparovačom. Vraždy prostitútok skončili koncom roka 1888, teda presne v období, kedy bol Hyams políciou zadržaný. Z vrážd ale obvinený nikdy nebol.
O jeho násilnej povahe vyšetrovatelia, samozrejme, vedeli. Bol nebezpečný a násilný, pričom sekáčikom na mäso mal napadnúť aj svoju manželku.
Hortonová uvádza, že jej teóriu o Hyamsovi potvrdzuje aj to, že epileptické záchvaty mal v čase, kedy k jednotlivým vraždám v uliciach Londýna došlo.
Nahlásiť chybu v článku