Ak ste však niekedy žili v jednej domácnosti so psom, viete, aké je to inteligentné zviera. Občas sa zdá, že rozumie všetkému, čo mu poviete. Napríklad, stačí, ak spomeniete vychádzku a pes je okamžite celý natešený pri dverách. Ako však zistíte, či je váš štvornohý priateľ naozaj géniom?
Je váš pes génius?
Intelektom zvierat sa vedci zaoberajú už roky. V predchádzajúcich štúdiách sa venovali napríklad tomu, ako sa uškatce, šimpanzy či makaky učia slová, píše portál Science Alert. Nová štúdia publikovaná v časopise Nature však hovorí, že pes sa dokáže naučiť názov predmetu už po štyroch opakovaniach. Dovtedy si odborníci mysleli, že niečo také dokáže len človek.
Vedcom sa podarilo zistiť, že túto schopnosť nemal každý jeden pes, ktorý sa výskumu zúčastnil. Dokázali to len talentované alebo veľmi dobre trénované výnimky. Ako teda zistíte, či do skupiny extrémne talentovaných patrí aj váš pes?
Malý experiment si každý môže jednoducho urobiť aj doma. Ak sa však ukáže, že váš pes génius nie je, nemajte hlavu v smútku. Možno za to môže jeho prechádzajúca skúsenosť. Okrem toho, nie všetky plemená sa správajú a učia rovnako rýchlo.
Názov hračky sa naučil po štyroch opakovaniach
Súčasťou štúdie bola napríklad kólia menom Whisky, ktorá sa dokázala naučiť pomenovanie 59 predmetov. Jorkšírsky teriér Vicky Nina sa zas dokázal naučiť pomenovanie 42 hračiek. Držiteľmi rekordov sú však Rico, ktorý sa v roku 2004 dokázal naučiť rozlíšiť 200 predmetov a pes Chaser, ktorý počas výskumu v roku 2011 dokázal rozoznať až 1 022 predmetov.
Výskum prebiehal tak, že vedci zakaždým psa požiadali, aby priniesol konkrétnu hračku. Výskumníci ani majitelia psov hračky nevideli, aby nemohli voľbu psa nijako ovplyvniť. Keď sa ukázalo, že pes dokáže rozoznať všetky svoje hračky, vedci striedavo pridávali ku kope dve nové. Whisky dokázal priniesť novú hračku vždy, keď ho o to vedci požiadali. Vicky Nina doniesla novú hračku v 52,5 % prípadov.
V ďalšej časti výskumu sa vedci pokúsili psa naučiť pomenovanie nových hračiek a následne ho nechali, aby sa s nimi hral. Názvy hračiek zopakovali vedci štyrikrát. Následne psa požiadali, aby priniesol jednu z nich. Ukázalo sa, že oba psy dokázali novú hračku správne identifikovať vo veľkej časti prípadov. Vďaka tomu sa vedci nazdávajú, že to nebola náhoda a pes sa názov hračky naozaj dokázal naučiť.
Niektorým psom sa predvádzať jednoducho nechce
Vedci si však všimli, že po 10 minútach začal pes pomenovanie hračky zabúdať a po hodine sa spomienka na pomenovanie hračky vytratila celkom. To znamená, že pes potrebuje častejšie opakovanie, aby sa niečo naučil. Čo sa týka zvyšných 20 psích dobrovoľníkov, tí takí šikovní neboli. Rýchlo sa teda učia najmä psy, ktoré majú výnimočný talent alebo majú predošlú skúsenosť s učením sa pomenovaní.
V takýchto experimentoch musia vedci zvažovať množstvo faktorov, napríklad plemeno psa. Často testované kólie sa vyznačujú vysokou mierou motivácie plniť počuté príkazy. Mentálnu a fyzickú stimuláciu však má rád aj jorkšírsky teriér. Iné plemená možno len jednoducho nemajú záujem nosiť svojmu majiteľovi hračky.
Napríklad anglické chrty boli vyšľachtené primárne na lov, je preto náročnejšie vytrénovať ich tak, aby vám na povel nosili hračky. Hračky ich nemusia vôbec zaujímať a majú nižšiu mieru motivácie potešiť poslušnosťou svojho majiteľa. To neznamená, že psa nie je možné niečo naučiť. V niektorých prípadoch sa pes jednoducho učiť a následne predvádzať svoje schopnosti nechce.
Nahlásiť chybu v článku