Ako na príjemnú rodinnú atmosféru za vianočným stolom?
Podľa odborníčky je dôležité rodinné stretnutie vnímať ako hudobný orchester. Každý člen prináša svoju melódiu – „niekto melodickú, niekto možno falošnú, a našou úlohou je udržať harmóniu„. Odporúča:
- Aktívne načúvanie (husle): „Ak niekto vysloví náročnú otázku alebo komentár, skúste si v duchu povedať: Čo sa za tým môže skrývať? Napríklad, namiesto obrannej reakcie na otázku Kedy sa už konečne usadíš? skúste odpovedať: Zaujíma ma, prečo sa na to pýtaš.„
- Práca s dychom (kontrabas): „Dych a telo sú kontrabasom vášho emocionálneho stavu – hlboké tóny, ktoré držia stabilný rytmus a udržiavajú celú skladbu pohromade. Keď cítite stres, vedomé dýchanie a uzemnenie tela vám pomáhajú zotrvať v regulovanom stave.“
- Vyhýbanie sa konfliktným témam (dirigent): „Ak sa rodinné stretnutia točia okolo citlivých tém, zamerajte sa na neutralitu. Vezmite si úlohu ‘moderátora’ a navrhujte aktivity, ktoré presunú pozornosť – napríklad, spoločné hry alebo spomienky na detstvo.“
Čergeťová teda poukazuje, že v akejkoľvek situácii máme na vývoj udalostí do istej miery vplyv. Zvolenou metódou môžeme konflikt rozpútať, alebo ho naopak ukončiť v počiatkoch. Ak sa, napríklad, naučíme aktívne počúvať, namiesto hádky sa dostaneme k zaujímavým odpovediam.
„Aktívne načúvanie je ako hra na husliach – vyžaduje citlivé prsty a ucho schopné zachytiť aj tie najjemnejšie vibrácie. Keď niekto vysloví náročnú otázku, vaša zvedavosť je slákom, ktorý jemne hrá na struny rozhovoru, hľadajúc harmóniu medzi otázkami a odpoveďami. Táto schopnosť dokáže prehĺbiť rozhovor podobne, ako husle obohatia melódiu orchestra.“
Prácu s naším dychom a telom prirovnáva k hre na kontrabas, pretože podľa nej hlboké sprievodné tóny skladby dávajú „základ a štruktúru celému hudobnému dielu – rovnako ako vedomá práca s telom počas stresových situácií“.
„Techniky na telo orientovanej terapie odporúčajú v stresových situáciách vedome pracovať s dychom a polohou tela. Ak cítite, že sa blíži konflikt, zastavte sa, položte si ruky na brucho a sústreďte sa na niekoľko hlbokých výdychov. To pomáha vrátiť sa do regulovaného stavu.“
Odmietnuť stretnutie vieme aj s láskou
Ľuďom, ktorí sa pred stretnutím cítia nekomfortne, odporúča vyčleniť si vlastný čas na upokojenie, napríklad v podobe prípravného rituálu. Vyberte si aktivitu, o ktorej viete, že vás zaručene upokojí – „napríklad, krátku prechádzku, dychové cvičenie, alebo chvíľku pre seba s hudbou“.
Pokiaľ urobíme všetko preto, aby sme situáciu zvládli a napriek tomu máme pocit, že stretnutie by bolo príliš náročné, vieme sa podľa nej pripraviť aj na to, ako niekomu „povedať nie s láskou“.
Keď nie sme v odmietaní zdatní, môžeme si podľa nej dokonca pripraviť vetné konštrukcie vopred. „Napísať si ich, aby ste ich mali ako taký ťahák v škole,“ dodáva nakoniec. Príkladom takejto vety môže byť podľa nej: „Veľmi ma mrzí, že sa nezúčastním na tomto stretnutí, ale cítim, že to teraz potrebujem pre svoje zdravie.“
Nahlásiť chybu v článku