V článku sme písali, že signál pochádza z magnetaru, ktorý sa nachádza v našej galaxii. Tentoraz sa podarilo potvrdiť, že signál nebol len jednorazovou záležitosťou, ale opakuje sa.
FRB signál z apríla sa zopakoval
Ako informuje štúdia publikovaná v časopise Nature Astronomy, intenzívny rádiový záblesk (FRB) prichádzajúci z magnetaru nachádzajúceho sa v našej galaxii, sa opakuje. Nové záblesky však nie sú také intenzívne, ako boli tie predchádzajúce, píše portál Science Alert. To znamená, že rádiové záblesky pravdepodobne zapríčiňuje viacero odlišných procesov a magnetar sa môže pre vedcov stať takpovediac laboratóriom. Vďaka nemu budú môcť záblesky a ich pôvod preskúmať o niečo lepšie.
„FRB 200428 is the first FRB for which emissions other than radio waves have been detected, the first to be found in the Milky Way, and the first to be associated with a magnetar.“
— Nature Astronomy (@NatureAstronomy) November 4, 2020
Aj keď sa prvý FRB rádiový signál podarilo vedcom zachytiť v roku 2007, ešte aj dnes predstavujú tieto signály záhadu. Vedci vedeli, že ide o intenzívne signály trvajúce len zlomky sekundy, získať viac informácií je však mimoriadne náročné. Tento objav je o to významnejší, že až do apríla tohto roka sa vedcom podarilo zachytiť len signály prichádzajúce z oblastí mimo našej galaxie vzdialených niekoľko miliónov svetelných rokov. Kvôli vzdialenosti sa neraz podarilo určiť len približnú oblasť pôvodu v inej galaxii, často však nebolo možné ani to. Tento signál ale prichádza priamo z Mliečnej cesty.
Ďalším problémom je, že FRB signál sa neraz bez varovania objaví, potom zmizne a už sa viac nikdy nezopakuje. Avšak signál prichádzajúci z magnetaru vzdialeného 30 000 svetelných rokov sa zopakoval. Aj keď FRB signál zachytený v apríli nebol taký intenzívny, ako tie prichádzajúce z iných galaxií, vedcom bolo jasné, na čo sa pozerajú. Signál preto vedci pomenovali FRB 200428.
Čo výboje zapríčiňuje?
Od zachytenia FRB 200428 vedci čakali, či sa signál nezopakuje opäť. A dočkali sa – 24. mája 2020 vedci v Holandsku zachytili dva záblesky prichádzajúce z rovnakého magnetaru. Oba záblesky trvali len niekoľko milisekúnd a vzdialené od seba boli len 1,4 sekundy. Omnoho slabší FRB signál sa navyše podarilo zachytiť aj 3. mája teleskopmi v Číne, píše Atronomers Telegram.
Ďalšie FRB signály sa podarilo zachytiť 8. októbra tohto roka, pričom išlo o tri výboje opakujúce sa v trojsekundových intervaloch.
Čo sa týka signálov prichádzajúcich z magnetaru v našej galaxii, v súčasnosti sa vedci snažia zistiť, prečo sa intenzita signálov odlišovala. Aj o magnetaroch sa toho vie pomerne málo. Napríklad, vedci si do dnešného dňa nie sú celkom istí tým, ako vlastne magnetar vzniká. Existuje niekoľko teórií, jedna z nich napríklad tvrdí, že magnetar vznikne kolíziou dvoch neutrónových hviezd, je to však len teória. Vedci uvažujú aj nad možnosťou, že magnetar nie je jediným zdrojom FRB signálov v našej galaxii. Na potvrdenie tejto teórie sú však potrebné ďalšie dáta.
Nahlásiť chybu v článku