Na Mesiaci sa aj v tejto chvíli nachádza hliníková soška, ktorá je súčasťou umeleckej inštalácie s krásnym posolstvom. Fallen Astronaut alebo Padlý Astronaut, tu bol umiestnený veliteľom Davidom Scottom. Stalo sa tak 1. augusta roku 1971 a cieľom bolo uctiť si všetkých ľudí, ktorí do tej doby umreli v dôsledku pokročilého výskumu vesmíru.
Malá figúrka astronauta leží vedľa plakety, na ktorej sú vypísané mená, ktoré boli aktuálne k danému dňu. Táto pocta zosnulým meria na výšku len 8 centimetrov a aj napriek tomu, že sa tu nachádza, z čisto ušľachtilých dôvodov i tak sa nevyhla kritike a ľudským sporom.
Skvelý nápad
Sošku navrhol belgický umelec Paul van Hoeydonck, ktorý v tom čase pracoval v newyorskej galérii Waddell Gallery. Nápad vznikol v hlave riaditeľky galérie, Louise Tolliver Deutschmanovej, ktorej cieľom bolo dostať umenie do vesmíru. „Bol to vesmírny vek… preteky ku hviezdam,“ spomína vo svojich memoároch, ktoré nikdy neboli vydané. „Snažila som sa spojiť s tými správnymi ľuďmi a nezastavila som sa, kým som nenašla spôsob, ako to spraviť.“
Nulové uznanie
Celý projekt bol však nakoniec vykonaný v tajnosti. Všetko bolo prevedené tak, aby sa verejnosť dozvedela o inštalácii až po návrate misie Apollo 15. Van Hoeydonck však netušil, že soška bude využitá k tomu, aby boli uctení zosnulí astronauti, svoje dielo nepomenoval Padlý Astronaut a už vôbec nezamýšľal, že soška bude ležať tvárou dole. Aby toho nebolo málo, nedočkal sa ani dostatočného uznania, keďže zásluhy boli prepísané astronautovi Davidovi Scottovi.
Scott nakoniec musel čeliť pojednávaniu pred kongresom, keďže bol upodozrievaný z profitovania na verejnom vesmírnom programe a Waddell Gallery nakoniec do troch rokov úplne skrachovala. Aj napriek týmto nezhodám však soška nesie prekrásne posolstvo a dokazuje, že ľudia sa vždy budú hádať kvôli umeniu, aj keď je vzdialené viac ako 300-tisíc kilometrov od Zeme.
sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku