Vianočný reklamný spot Telekomu vyvolal tento rok množstvo pobúrenia, ale aj obdivu. Rada pre reklamu (RPR) naň dostala desiatky sťažností z celého Slovenska. Rozhodla, že je v poriadku a môže sa ďalej vysielať tak ako doteraz, upozornil na to portál Omédiách.
Televízny spot s názvom „Vzájomný rešpekt je ten najkrajší darček“ bol predmetom rokovania Arbitrážnej komisie Rady pre reklamu. Na spot jej prišlo viac ako 50 sťažností od fyzických osôb z celého Slovenska. Rada rozhodla, že „reklama je príkladom tolerancie k rôznym spoločensky akceptovateľným vzťahom a rešpektu, ktorý je v kontexte vianočných sviatkov aj hlavným motívom kampane.“
Situácie v deji sú bežné
Komisia hlasovaním dospela k záveru, že sťažnosti sú neopodstatnené a spot nie je v rozpore s ustanoveniami Etického kódexu reklamnej praxe. Rada pre reklamu zhodnotila, že situácie v deji reklamy sú bežné a zachytávajú normálne aktivity, „vrátane správania účastníkov, s ktorými sa ľudia môžu stretnúť počas rodinných návštev a Komisia sa nedomnieva, že by reklama obsahovala vyobrazenia, ktoré by boli neslušné, či inak v rozpore so všeobecnými normami slušnosti a mravnosti,“ píše sa v hodnotení RPR.
V sťažnostiach sa ľudia búrili napríklad proti textu v znení „Teta sa pýta, či som sám, nevie, že dievča nehľadám“ a „Mama chce vnúča, dáva lekcie, že tesné slipy ničia spermie“. Výraz spermie považovali za nevhodný a neetický, najmä voči maloletým, tiež namietali, že spot propaguje LGBTI ideológiu a uráža kresťanské hodnoty a slovenské vianočné zvyky.
Aj keby hľadal chlapca, bolo by to v poriadku
Aj keby hlavný hrdina v spote konkrektizoval, že dievča nehľadá kvôli tomu, že je homosexuál „túto skutočnosť nemožno považovať za takú, ktorá by mala v predmetnom prípade vplyv na etickosť reklamy v kontexte jej slušnosti,“ zhodnotila komisia. Výraz spermie je tiež v poriadku, keďže je použitý v kontexte odkazu na plodnosť. „Predmetné slovo samo o sebe nie je vulgárne, ani nebolo použité vo význame, ktorý by naznačoval napr. vulgárnu alebo nevhodnú konotáciu. Zároveň výraz sám o sebe nie je neetický, keďže ide o bežný odborný výraz pre označenie mužskej pohlavnej bunky, s ktorým prichádzajú do kontaktu aj maloletí v rámci výučby na základnej škole.“
Nahlásiť chybu v článku