Jiří Kajínek bol odsúdený na doživotie v roku 1998 za dvojnásobnú vraždu. Počas tohto aj predošlých pobytov vo väzení sa pokúsil o niekoľko útekov. Český prezident Miloš Zeman mu tento rok v apríli udelil milosť, aj napriek tomu, že o podmienečné prepustenie mohol Kajínek požiadať až v roku 2022. Jeho prípad sa stal všeobecne známym, aj keď je veľké množstvo presvedčených o jeho nevine, sú aj takí, ktorí rozhodnutie českého prezidenta neuznávajú.
Kajínek vydal knihu, ktorá má byť autobiografiou a nesie názov Jiří Kajínek: Můj život bez mříží. Po jeho prepustení pribudlo ďalšie vydanie životopisu, ktoré bolo doplnené o fotografiu milosti prezidenta republiky a fotografiu Kajínka na slobode. V závere knihy je tiež prísľub, v ktorom tvrdí, že bude pokračovanie knihy. To má objasniť, čo sa dialo ďalej a rozprávať bude tiež o jeho živote na slobode.
Pred zahájením autogramiády však Kajínek prehlásil niekoľko slov, ktoré znejú veľmi odvážne. Ako uvádza portál blesk.cz: „Určite bude druhá kniha. Tá bude o policajtoch, sudcoch, štátnych zástupcoch, všetkých ľuďoch v prípade, väzenskej službe, generálnom riaditeľstve atď. Budem menovať celými menami, aby všetci vedeli, kto je kto. Pokojne sa za to nechám zažalovať, pretože poviem pravdu, nič iné.“
To, že sa nás Kajínek snaží presvedčiť o svojej nevine je viac než jasné, kde je však ukrytá pravda, nedokážeme stále povedať s istotou. Názor je na vás. Na jeho autogramiáde sa však stretlo viacero jeho fanúšikov. Aj keď boli ich slová a názory rôzne, všetci sa zhodovali na jeho nevine. Jedna mladá mamička, však nepochybuje o svojej priazni aj v prípade, že by bol český omilostený väzeň naozaj vinný. Portál fici.sme.sk uvádza: „Mladá mamička, ktorá priviedla na autogramiádu aj svoje malé dieťa (na vôdzke), zašla až tak ďaleko, že na kameru povedala, že aj keby tie vraždy spáchal, tak to schvaľuje, lebo „určite mal na to dôvod“.“
Aj napriek tomu, že Kajínek bol omilostený a tvrdí, že je nevinný, mnohí z jeho fanúšikov, ktorí sa na autogramiáde stretli boli tiež bývalí trestanci. Jeden z nich prehlásil, že Kajínek mal vždy rešpekt medzi ostatnými väzňami. Pozrite si krátky dokument, z udalosti v českom kníhkupectve Dobrovský, na ktoré sa vzniesla vlna kritiky aj chvály po usporiadaní tejto udalosti.
Jiří Kajínek sa stal slávnym v českej popkultúre nie len vďaka svojej knihe. Na jeseň v roku 2000 vytvoril študent menom Marek Blahuš počítačovú hru s názvom Hlídej si svého Kajínka, ktorú si stiahli desaťtisíce ľudí. V roku 2010 tiež vyšiel film z českej produkcie od režiséra Petra Jákla ml., kde si vraha zahral ruský herec Konstantin Lavronenko. Film niesol názov Kajínek a získal tri nominácie na cenu Českého leva.
fici.sme.sk
Nahlásiť chybu v článku