Mapa je základným nástrojom a pomôckou geografie. O jej popularite ste nás už neraz presvedčili svojím záujmom o naše kvízové slepé mapy, či články, v ktorých vám pravidelne predstavujeme zaujímavú prácu Jakuba Mariána. Rozhodli sme sa preto zoznámiť vás s miestom, ktoré nadchne každého nadšenca máp, kartografie i geografie. Navštívte novootvorené Slovenské múzeum máp. Je jediné v svojho druhu v strednej Európe.
Nájdete ho v maličkej obci s názvom Kynceľová, ktorá sa nachádza v tesnej blízkosti Banskej Bystrice. V prevádzke je len pár dní, no záujem verejnosti vzbudzovalo už dlhú dobu pred oficiálnym otvorením. Slovenské múzeum máp je totiž jediné svojho druhu nielen v našej krajine, ale celej strednej Európy. Do sveta máp a kartografie vás zavedie celkom inak, ako by ste čakali. Interaktívne s využitím najmodernejších digitálnych technológií.
Najväčším lákadlom Slovenského múzea máp je nepochybne tzv. pieskový model krajiny s rozšírenou realitou (z angl. Augmented Reality Sandbox). Ide o interaktívnu vzdelávaciu pomôcku využívajúcu najmodernejšie digitálne technológie, vďaka ktorej môžete vlastnými rukami modelovať vysoké pohoria, hlboké doliny či nekonečné nížiny.
Modelovanie krajiny však nie je jedinou atrakciou Slovenského múzea máp. V priestoroch múzea sa prostredníctvom niekoľkých unikátnych historických máp zoznámite aj s vývojom mapovania vo svete i na Slovensku. Zistíte, kto to vlastne je a čo robí geodet, no získate i odpoveď na otázku či je naša planéta skutočne guľatá.
V neposlednom rade pri návšteve Slovenského múzea máp uvidíte ako vzniká špeciálna ručne maľovaná mapa. Zriaďovateľom múzea je totiž spoločnosť CBS, vďaka ktorej sú Slovensko a Česko krajinami s najväčším počtom maľovaných máp na svete. V priestoroch múzea tak budete môcť nahliadnuť na to, ako toto jedinečné umelecké dielo vlastne vzniká.
Slovenské múzeum máp nájdete na ulici Kynceľová 77. Dvere múzea sú pre vás otvorené každý pracovný deň vždy od 8. do 16. hodiny a za, asi 45-minút trvajúcu prehliadku, zaplatíte ako dospelá osoba len 4 €. Návštevu múzea je však potrebné si vždy vopred zarezervovať. Urobiť tak môžete na webovej stránke muzeummap.sk.
Pozri aj: EÚ vyhlásila vojnu plastom. Chce zakázať plastové slamky, vatové tyčinky a jednorázové príbory
Nahlásiť chybu v článku