Foto: Profimedia

Máme šťastie, že na Slovensku nežijú obrovské pavúky.

Pavúky, aj keď sú nesmierne užitočné, vzbudzujú v mnohých z nás prirodzený odpor. Arachnofóbia je jednou z najčastejších fóbií, akou ľudia môžu trpieť a niet sa čomu čudovať. Živočíchy s ôsmimi nohami, ktoré sa dokážu šplhať po každej stene a potichu sa vedia zakrádať našimi príbytkami, veru nie sú niečo, čo chceme pri sebe bežne vidieť. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Na Slovensku máme to šťastie, že pavúky sú pomerne malé, neškodné (s výnimkou pradiarky pestrej) a ani s nimi neprichádzame do častého kontaktu.

Najväčší na svete

Kým sa niekedy sťažujeme, čo niektoré krajiny majú oproti našej, tak pavúka vtáčkara (Theraphosa blondi) si pokojne v Južnej Amerike, ktorá je jeho domovom, môžu nechať. Ide v podstate o tarantulu, ktorá sa do Guinessovej knihy rekordov zapísala ako najväčší pavúk na svete.

Foto: Snakecollector, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Tieto jedince dosahujú veľkosť až 28 centimetrov, čo znamená, že ich veľkosť je väčšia ako priemer basketbalovej lopty (24 centimetrov), ale pokojne ho tiež môžeme prirovnať k tanieru na pizzu.

Dvojcentimetrové chelicery

Zápis do Guinessovej knihy rekordov sa odohral ešte v roku 1965, keď túto veľkosť namerali jedincovi žijúcemu vo Venezuele. Tieto veľké tarantuly ale nájdeme v prírode aj v iných častiach Južnej Ameriky, a to v Brazílii, Suriname či Francúzskej Guinei.

Foto: Mileau, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Pomenovanie vtáčkar dostal celý tento rod pre ich schopnosť uloviť vtáky. To ale nie je dobre zdokumentované a zvyčajne loví hmyz, obojživelníky, dokáže tiež loviť myši a iné hlodavce. V anglickom pomenovaní dostal najväčší pavúk na svete pomenovanie vtáčkar goliáš.

Na lov má veľmi dobre uspôsobené svoje chelicery — klepietka, ktoré majú dĺžku až dva centimetre. Nimi dokáže svoju korisť chytiť a vstreknúť do nej jed. Táto tarantula ho nemá, našťastie, veľmi silný a je prirovnávaný k jedu osy. Ak aj uhryzne človeka, nie je to nič príjemné, no neohrozí ho na živote.

Ďalším tromfom, tentoraz v obrane, sú chĺpky na zadočku. Tie v prípade ohrozenia začne vyčesávať a rozptyľovať vo vzduchu a pri reakcii s kožou, či pri vdýchnutí spôsobujú podráždenie. Tento obranný mechanizmus je známy u viacerých tarantúl.

Napriek tomu, že drvivá väčšina ľudí sa pavúkov stráni, tarantuly a medzi nimi aj opisovaný Theraphosa blondi je obľúbený medzi teráristami, ktorí s ním obchodujú a je tak možné si ho aj na Slovensku v rámci komunity zadovážiť.

Článok bol pôvodne publikovaný v roku 2023. 

Uložiť článok

Najnovšie články