Foto: Screen (Instragram.com/make_grow)

Mladá študentka týmto svojím výtvorom prispela k vytvoreniu alternatívy k plastovým obalom.

Plasty sú veľkým problémom pre našu planétu. A najmä ich odstraňovanie. Napriek tomu ich denne používame a nachádzajú sa už úplne všade. Tejto mladej študentke sa však podarilo vytvoriť chytrú, rozložiteľnú alternatívu. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Poľská študentka dizajnu Roza Janusz vytvorila Scoby, ekologickú alternatívu k plastovým obalom. Ide o baliaci materiál, ktorý vzniká na princípe kombuchy. Kombucha (Kombuča, čajová huba) je rôsolovitá hmota, vytvorená masívnym objemom kvasiniek. Počas kvasného procesu sa vytvárajú viaceré prospešné látky pre človeka. Takto vytvorená organická membrána môže byť použitá na skladovanie rôznych potravín, napríklad semienok, orieškov alebo dokonca šalátu. Tento obal je vytvorený a slúži s úplne s nulovým odpadom, je biologicky rozložiteľný a dokonca sa po použití môže tiež spotrebovať.

Mladá študentka tento projekt vytvorila ako svoju absolventskú prácu na School of Form v Poznani. Chcela tak pomôcť poľnohospodárom pestovať obaly s nulovým odpadom. Pomocou baktérií a kvasiniek SCOBY (Synbiotic culture of bacteria and yeast) túto rozložiteľnú membránu vytvára v plytkej nádobe. Po asi dvoch týždňoch pridávania cukrov a iného poľnohospodárskeho odpadu, kvôli kvaseniu materiálu, vzniká na jeho povrchu membrána. Tá sa potom zoberie a môže sa použiť napríklad na uskladňovanie potravín.

„Scoby sa pestuje nielen na výrobu obalov, aj ale kvôli hodnotnému vedľajšiemu produktu, ktorý je v závislosti od koncentrácie buď umelé hnojivo alebo probiotický nápoj,“ hovorí Roza Janusz. Vzniknutý priesvitný materiál je ľahko tvarovateľný a môže sa teda jednoducho prispôsobiť potravinám a tak sa zabráni ich znehodnoteniu. Vďaka nízkemu pH má aj dlhú trvanlivosť. Materiál dokonca dokáže absorbovať chuť potravín, ktoré sú v ňom uskladnené. Roza plánuje preskúmať rozšírenie tohoto baliaceho materiálu a predložila svoj nápad aj na cenu Golden Pin Concept Design Award 2018.

Ak vás zaujíma výroba a následné uskladňovanie potravín v tomto organickom obale, pozrite si video.

Pozri aj: Ďalší gigantický reťazec do roku 2020 skončí s plastovými slamkami. Do odpadu a oceánov sa ich tak ročne dostane o 60 miliónov kusov menej

inhabitat.com
Uložiť článok

Najnovšie články