Keď vedci podrobne preskúmali nájdený jantár, čiže skamenenú živicu stromov z Dominikánskej republiky, našli tam drobnú fosíliu. S rozmermi pol milimetra mohla byť ľahko prehliadnutá, no našťastie sa tento vzácny nález podarilo objaviť. Ide o extrémneho živočícha – pomalku alebo tiež tardigradu a doteraz boli známe iba dve fosílie. K nim teraz pribudla tretia.
Vzorka pochádza z obdobia zvaného miocén a je stará zhruba 16 miliónov rokov. Ide iba o tretiu pomalku zachovanú v jantári, preto vedcov mimoriadne zaujala, informuje portál Science Alert.
Najextrémnejší z extrémnych
Ako píšu vedci v štúdii publikovanej v zborníku Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences, pomalka v jantári predstavuje nový druh, ktorý môže vyplniť evolučnú históriu tohto druhu. Pomalky sú pritom známe ako extrémne živočíchy, ktoré dokážu prežiť takmer všetko. Nerobia im problémy extrémne nízke teploty, neprítomnosť kyslíka, extrémny tlak, vákuum vo vesmíre, kozmické žiarenie, uvarenie či dokonca vystrelenie zo zbrane. Napriek tomu je ich evolúcia zahalená rúškom tajomstva.
„Objav fosílie pomalky je udalosťou raz za generáciu,“ hovorí biológ Phil Barden z Technologického inštitútu v New Jersey v správe inštitútu.
Nová línia
Ďalej dodáva, že je pozoruhodné, že pomalky sú všadeprítomná starodávna línia, ktorá na Zemi zažila všetko od vyhynutia dinosaurov až po vzostup pozemskej kolonizácie rastlinami. Napriek tomu sú pre paleontológov niečo ako duchovia, keďže fosílie prakticky neexistujú. Nájdenie akejkoľvek fosílnej pomalky je tak ako pozerať na Zem, ktorá sa menila v čase. Problémom u nich totiž je, že ich telá neprodukujú minerály, a tak sa inak ako v jantári zachovať pravdepodobne nedajú.
Nájdená vzorka pomalky meria na dĺžku niečo viac ako pol milimetra. Našli ju za pomoci konfokálnej mikroskopie, vďaka ktorej je možné nájsť v jantári aj takéto drobné objekty.
Nielen, že ide iba o tretiu fosíliu, ale táto pomalka je aj najlepšie zachovaná. Na obrázkoch jasne vidieť pazúriky a ústny aparát. Vďaka konfokálnej mikroskopii vedci tiež zistili, že ide o nový rod v rámci existujúcej skupiny.
Dúfajú, že nájdu ďalšie
Vzhľadom na nedostatok fosílií je cenný hocijaký nový poznatok o pomalkách. Použitím modernej mikroskopie je možné pozorovať zmeny, aké nastali v priebehu miliónov rokov u jednotlivých druhov. Pri tomto konkrétnom vidieť rozdiely v zakončení čriev.
Vedci dúfajú, že tento objav by mohol inšpirovať aj ostatných, aby preskúmali vzorky pomerne bežného jantáru v nádeji, že by sa tam našli aj ďalšie fosílie tohto záhadného živočícha.
Nahlásiť chybu v článku