Foto: Copernicus Sentinel-1 / BAS

Na základe tejto katastrofy, sa vedcom naskytla jedinečná príležitosť skúmať ekosystém, ktorý bol pod ľadom ukrytý už viac ako stotisíc rokov.

V júli sa z Antarktídy odpojila obrovská ľadová kryha, vážiaca približne bilión ton. Táto desivá skutočnosť, ktorá bije na poplach, však so sebou priniesla aj jednu pozitívnu udalosť. Svojim pohybom odokryla vzácny nepreskúmaný ekosystém, ktorý bol pochovaný pod ľadom približne až 120-tisíc rokov. Týmto sa vedcom naskytla príležitosť preskúmať úplne unikátny ekosystém, vznikla však aj povinnosť, tento doposiaľ izolovaný, no dnes už čiastočne odokrytý unikát chrániť.

Článok pokračuje pod videom ↓

„V rámci ekosystémov na Zemi si neviem predstaviť dramatickejší odklon environmentálnych podmienok, ako je tento,“ povedal morský ekológ Julian Gutt z inštitútu Alfreda Wegnera pre polárny a meteorologický výskum.

Celé sa to deje kvôli ľadovcu, menom A-68, ktorý sa odtrhol od šelfu Larsen C a teraz pláva smerom na sever, do Weddellovho mora. S týmto pohybom, sa postupne na svetlo dostáva rozsiahla časť oceánu, ktorá meria približne 5 818 metrov štvorcových a vedci predpokladajú, že toto je prvýkrát od poslednej doby medziľadovej, kedy sa naskytla takáto príležitosť.

Wikipedia/ NASA

Vedci sa nevedia dočkať momentu, kedy budú konečne môcť začať skúmať toto doposiaľ človekom nedotknuté, nové prostredie, ktoré sa nám odvíja pred očami. Tento moment však podľa všetkého vôbec nie je ďaleko.

Na základe medzinárodnej dohody, ktorú minulý rok nastolila Komisia pre zachovanie antarktických morských živých zdrojov (CCAMLR), ktorá platí aj pre túto novoodokrytú morskú oblasť, je tento ekosystém klasifikovaný ako špeciálna oblasť vymedzená pre vedeckú štúdiu.

To znamená, že v tejto oblasti bude prísny zákaz lovu rýb, trvajúci minimálne dva roky, ktorý sa však dá predĺžiť až na dobu 10 rokov. Tento čas by mal byť pre vedcov dostatočný na to, aby preskúmali a popísali tento priestor.
„Ide o úžasnú možnosť preskúmať doposiaľ nepoznané prostredie.“ povedala morská biologička Susan Grant z British Antarctic Survey (BAS).

„Naše vedomosti o tom, čo by mohlo a čo nemohlo žiť v takýchto oblastiach, sú veľmi obmedzené. Taktiež sa nám otvárajú možnosti sledovať, ako sa toto prostredie časom bude meniť.“

Grant bola jednou z výskumníkov, ktorí apelovali na CCAMLR, aby bola táto oblasť uznaná za hodnú ochrany pod danou dohodou. BAS plánuje do tejto oblasti vyslať výskumný tím na začiatku roku 2018. Tak isto aj Južná Kórea a Nemecko plánujú expedície v rokoch 2018 a 2019. Výskumné tímy sa doslova bijú o možnosť dostať sa na toto miesto čo najskôr. Jeden z dôvodov je, že chcú túto oblasť vidieť predtým, ako pridlhé odokrytie a vystavenie Slnku napácha nenávratné zmeny v týchto doteraz ľadom chránených vodách.

Vyslanie tímov však oplýva mnohými problémami: „Je veľmi ťažké zmobilizovať a zariadiť všetko ohľadom expedície. Je to drahá záležitosť, ktorá sa takmer nedá naplánovať za tak krátku dobu,“ vysvetlila Grant.

Avšak následne doplnila, že skutočnosť, koľko tímov sa o túto možnosť bije dokazuje, že je to skutočne jedinečná príležitosť.

Pozri aj: Najnovšia expedícia chce preskúmať „nový a stratený“ kontinent. Stane sa Zealandia plnohodnotným kontinentom?

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články