O jazerách väčšinou hovoríme ako o prírodných krásach, jazero Lonar je však skutočne nezvyčajné. Nie je totiž len prírodnou krásou, ale zároveň aj jedinečným astronomickým úkazom. Ako píše web Ststworld, niečo také neuvidíte len tak každý deň.
Nezvyčajný pôvod
India je plná nezvyčajných krás. Nájdete tu napríklad Taj Mahal, krásne národné parky a očarujúce pláže. No India sa vyznačuje ešte jednou zvláštnosťou. V oblasti Maháráštra nájdete jazero Lonar. Čím je toto jazero také zvláštne? Na prvý pohľad sa od ostatných neodlišuje ničím, zaujímavý je totiž najmä jeho pôvod. Jazeru Lonar sa ináč hovorí aj kráter. Odhaduje sa totiž, že ešte v epoche pleistocénu dopadol na toto miesto meteorit. Meteorit, ktorý kráter vytvoril, vážil podľa odhadov vedcov najmenej 2 milióny ton a dopadol rýchlosťou približne 90 000 kilometrov za hodinu.
Kráter ako z Mesiaca
Kým sa z krátera vytvorilo jazero, trvalo to nejaký čas, odhaduje sa preto, že je staré zrejme tisícky rokov. Prvýkrát objavené však bolo v roku 1823, a to dôstojníkom J.E. Alexandrom, aj keď záznamy o ňom boli vytvorené už omnoho skôr. Prvé zábery sa podarilo vyhotoviť družiciam NASA až v roku 2004. Kráter je široký 1,8 kilometra a hlboký 150 metrov a voda v ňom obsahuje veľké množstvo alkalických látok, hovoríme teda, že ide o tzv. sodné jazero. Okrem toho, kráter je bohatý na sopečné bazalty, vďaka čomu pripomína krátery existujúce na Mesiaci.
Vie o ňom málokto
Okrem Lonaru existujú na svete len tri ďalšie formácie, ktoré by sa mohli pýšiť takýmito vlastnosťami a nájsť ich môžete v južnej časti Brazílie. Tak ako o Lonare, aj o ostatných formáciách vie len málo ľudí, zvyčajne len domáci obyvatelia a zopár zatúlaných turistov. Aj keď by sa mohlo zdať, že je okolie krátera pusté, opak je pravdou, prírodou to tu priam prekypuje. Rastie tu mnoho druhov stromov a v okolí sa pestujú banány, papája a dokonca aj kukurica či pšeno.
Prekypujúca flóra a fauna
Flóra aj fauna sa v okolí jazera a v samotnom jazere mení v závislosti od zásaditosti, v okolí jazera totiž pH dosahuje hodnoty 7, kým vo vnútornej časti sa hodnota šplhá až na číslo 11. Niektorým živočíchom a rastlinám však vyhovuje práve takéto prostredie, na jazere je preto možné vidieť množstvo druhov operencov a v jeho okolí zas plazy, hmyz a dokonca gazely.
Chrámy a jaskyne
Aj keď vie o jazere málokto, predsa ho navštevujú turisti a UNESCO niektoré jeho časti zahrnulo do zoznamu miest patriacich k svetovému dedičstvu, napríklad jaskyne Ellora a Ajanta. Okrem toho, v okolí jazera sa nachádza aj niekoľko chrámov, pričom z mnohých dnes ostali už len ruiny.
Jazero sa ocitlo v ohrození
Nanešťastie, tak ako mnoho iných miest, kam sa dostal človek, aj toto sa ocitlo v ohrození. Prebieha tu totiž nelegálna banícka činnosť a vodné toky, ktoré do jazera vtekajú, využívajú obyvatelia z okolia na umývanie sa a na pranie oblečenia, následkom čoho je voda znečistená chemikáliami. Ako píše Times of India, na niektorých miestach tu dokonca vteká aj odpad z kanalizácie. Pestovatelia plodín zas jazero znečisťujú pesticídmi.
ststworld, wikipedia, akvintourism, atlasobscura
Nahlásiť chybu v článku