Ilustračná foto: Unsplash

Anomália funguje ako spínač pre klímu na Zemi.

O javoch El Niño a La Niña sme v minulosti napísali už desiatky článkov a môže sa preto zdať, že o nich už vedci zistili všetko. Opak je ale pravdou a tento jav neprestáva prekvapovať. Najnovšie sa objavila záhadná anomália, ktorá môže navždy zmeniť predpovede, píše iMeteo.

Článok pokračuje pod videom ↓

Anomália sa vyskytuje v Tichom oceáne neďaleko Austrálie a zasahuje celú južnú pologuľu. Práve javy El Niño a La Niña sú zodpovedné za miestami ničivé suchá, inde zas za silné búrky. Časopis JGR Oceans ale publikoval zaujímavé zistenie. Výskumníci pomocou klimatických modelov analyzovali 300 rokov atmosférických podmienok Zeme a identifikovali opakujúcu sa zmenu teplôt oceánov na južnej pologuli. Jav nazvali „Southern Hemisphere Circumpolar Wavenumber-4 Pattern“, skrátene SST-W4.

Obrovský vplyv na celosvetové počasie

„Tepelná anomália pochádza z malej oblasti Tichého oceánu neďaleko Austrálie a Nového Zélandu v miernych zemepisných šírkach. Vzhľadom na veľké množstvo slnečného svetla, ktoré tam počas austrálskeho leta dopadá, je región citlivý na zmeny teploty,“ píše iMeteo a dodáva, že v závislosti od toho, ako dobre je voda premiešaná, môže dôjsť k zahriatiu oceánu viac alebo menej ako zvyčajne.

Následne v atmosfére nastane reťazová reakcia sprevádzaná silným vetrom a spôsobuje lokálne zníženie alebo zvýšenie teplôt oceánov. „Vzor vytvára štyri striedajúce sa teplé a chladné oblasti na južnej pologuli, ktoré formujú miestne poveternostné podmienky,“ dodáva portál.

Anomália teda funguje ako spínač pre klímu na Zemi. Aj malá oblasť môže mať obrovských vplyv na celosvetové počasie a ak sa správne pochopí, môže nastať malá revolúcia v predpovedaní počasia a extrémnych výkyvov, najmä na južnej pologuli. SST-W4 je tak súčasťou zemskej klímy pravdepodobne odjakživa, no vysvetliť sa ho podarilo až teraz.

Uložiť článok

Najnovšie články