Japonský záliv Toyama sa čas od času stane miestom zaujímavého prírodného divadla. Podivné tvory sa tu pravidelne stretávajú a miesto ožíva prekrásnou modrou farbou....

Japonský záliv Toyama sa čas od času stane miestom zaujímavého prírodného divadla. Podivné tvory sa tu pravidelne stretávajú a miesto ožíva prekrásnou modrou farbou. Za všetko môžu divné tvory, odnož kalmarov, ktoré sa tu objavia z hlbín oceánu. Ako to celé vyzerá?

Článok pokračuje pod videom ↓

Záliv Toyama sa nachádza na severe hlavného Japosnkého ostrova Honšu a je tretím najväčším zálivom krajiny vychádzajúceho slnka. Záliv je známy aj pre svoje fatamorgány, ktoré sa tu objavujú nad oceánom počas zimy, no hlavne pre prekrásne tajomné divadlo, ktoré sa tu čas od času udeje.

earthables.com
earthables.com
earthables.com
earthables.com
earthables.com
earthables.com

Za všetko môžu svetielkujúce kalmary (zaraďujeme medzi hlavonožce), konkrétne druh Watasenia scintillans, ktorých chápadlá majú fosforeskujúci orgán vytvárajúci modré svetlo. Tieto živočíchy žijú v hĺbkach od 200 do 300 metrov pod hladinou oceánu, no občas sa stane, že sa nimi zaplní celé pobrežie zálivu Toyama. Prečo? Párenie… Tieto tvory pravidelne vyplávajú z hlbokých útrob oceánu, aby v plytkých vodách naukladali svoje vajíčka a zachovali tak kolobeh života svojho rodu. Popritom vytvárajú na pobreží zálivu prekrásne divadlo.

amusingplanet.com
amusingplanet.com
odditycentral.com
odditycentral.com
factslist.net
factslist.net

V zálive sa takto stretnú milióny svietiacich kalmarov. Tí sa stávajú potravou nočných dravcov, ktorých ich modré žiarenie veľmi ľahko priláka. Ďalším predátorom je samotný človek. V tomto období sa zmobilizuje obyvateľstvo celého pobrežia zálivu Toyama a vydávajú sa chytať modré tvory. V Japonsku sú veľkou pochúťkou…

amusingplanet.com
amusingplanet.com
odditycentral.com
odditycentral.com
blueocto.co.uk
blueocto.co.uk

Prečo tieto tvory v období párenia svietia namodro, je dodnes záhadou. Vedci majú na to niekoľko teórií. Kalmary týmto štýlom medzi sebou komunikujú, lákajú potenciálnych partnerov, alebo naopak, odháňajú svojich sokov. Ďalšou teóriou je, že na modré svetlo lákajú potravu, alebo sa pokúšajú zmiasť väčšieho dravca.

zdroj: interez.sk (Lukáš M.), earthables.com

Uložiť článok

Najnovšie články