Obyvatelia Japonska sa na príchod tajfúnu pripravovali už niekoľko dní vopred. Množstvo obyvateľov muselo opustiť svoje domovy. Počas evakuácie sa im však naskytol jedinečný pohľad. Takto vyzerala obloha len niekoľko hodín pred tým, ako tajfún Hagibis udrel v plnej sile.
Fialová obloha bola predzvesťou katastrofy
Tesne predtým, ako sa Japonskom prehnal tajfún Hagibis, nadobudla obloha nádherné fialové sfarbenie. Západ slnka bol síce na pohľad krásny, bol však zároveň predzvesťou toho, aká sa blíži pohroma.
Ako uviedol portál My Modern Met, podľa meteorológov bolo fialové sfarbenie oblohy zapríčinené tzv. rozptýlením – fenoménom, počas ktorého prudké dažde „vymyjú“ z oblohy veľké molekuly, pričom ostanú len tie malé. Svetlo, ktoré sa oblohou šíri, sa následne od molekúl odráža iným spôsobom ako za bežných okolností, následkom čoho vidí ľudské oko iné spektrum farieb, v tomto prípade odtiene fialovej.
Hagibis je považovaný za jeden z najhorších tajfúnov, aký Japonsko zasiahol za niekoľko posledných desaťročí. Portál The Guardian uvádza, že do záchranných akcií bolo zapojených až 110-tisíc záchranárov, najmenej 40 ľudí prišlo o život a desiatky rodín o svoje domovy. Rovnako sú desiatky osôb aj nezvestných.
Hagibis pripravil o život najmenej 40 ľudí
Z korýt sa následkom tajfúnu vylialo až 25 riek, pričom na niektorých miestach stúpla hladina až o 4 metre. Ľudia, ktorí nestihli opustiť svoje domovy, ostali uväznení medzi troskami alebo na vyšších poschodiach obytných budov. Oblasť zasiahli aj zosuvy pôdy a niektoré oblasti zaplavilo blato. Tisícky domovov sú bez elektriny a pitnej vody a ťažkosti majú aj nemocnice. V tých nefungujú výťahy a personál musel pacientov na vyššie pochodia prenášať po schodoch. Domy, ktoré nezničila voda, poškodil silný vietor. Škody rátajú aj farmári, zničené sú nielen polia, ale aj úroda, ktorú už stihli pozbierať a uskladniť.
My Modern Met, The Guardian
Nahlásiť chybu v článku