Už v roku 2010 Austrália na medzinárodnom súde žalovala Japonsko, že lov veľrýb v antarktických vodách, ktoré krajina vychádzajúceho Slnka ospravedlňuje vedeckými účelmi, v skutočnosti zakrýva za komerčný lov. O niekoľko rokov súd rozhodol jasne – ide o smrteľný lov a Japonsko sa musí podrobiť zákazu komerčného lovu. Napriek tomu za posledných pár mesiacov, Japonsko ulovilo celkom 333 kusov týchto veľkých cicavcov, pričom 122 jedincov tvorili tehotné samice.
Japonskí veľrybári v rámci svojho antarktického „prieskumu“ ulovili a usmrtili od vlaňajšieho novembra do marca 122 gravidných veľrýb druhu vráskavec minke. Lovecký tím ulovil v Južnom oceáne celkovo 333 kusov týchto morských cicavcov, vyplýva zo správy zaslanej Medzinárodnej veľrybárskej komisii (IWC).
Japonsko tvrdí, že jeho program lovu veľrýb slúži vedeckým účelom, a to napriek rozhodnutiu OSN z roku 2014, že ide o „smrtiaci výskum“ a všeobecnému odsúdeniu týchto aktivít. Tokio to obhajuje „vedeckým imperatívom“ porozumieť ekosystému Antarktídy prostredníctvom lovu a analýzy živočíšnych druhov, uviedla v stredu stanica BBC.
V zmienenej správe sa ďalej uvádza, že z celkovo 333 ulovených vráskavcov minke bolo 152 samcov a 181 samíc, z ktorých 122 tvorili gravidné samice, zatiaľ čo 61 samcov a 53 samíc bolo ešte nedospelých. Japonsko pritom po kritike OSN z roku 2014 znížilo na základe svojho nového plánu ročnú kvótu výlovu veľrýb približne o dve tretiny.
Podľa japonských činiteľov sa týmto výlovom dokazuje, že populácia veľrýb v Antarktíde je zdravá a trvalo udržateľná. Tokio zároveň vyhlasuje, že lov veľrýb je odvekou súčasťou japonskej kultúry. Táto činnosť sa uplatňuje v prefektúrach Čiba a Mijagi, kým prefektúra Wakajama organizuje každoročný lov delfínov, ktorý je tiež terčom kritiky.
Nahlásiť chybu v článku