Japonský meteorologický ústav (JMA) vydal pre prefektúru Kagošima zriedkavé „špeciálne varovanie“, ktoré sa vydáva len vtedy, keď sa predpovedajú podmienky, aké sa vyskytujú raz za niekoľko desaťročí, informuje tlačová agentúra AFP.
Ide o vôbec prvú osobitnú výstrahu vydanú mimo prefektúry Okinava, ktorá pozostáva z menších, odľahlých ostrovov vo Východočínskom mori.
Vietor môže dosiahnuť rýchlosť až 270 km/h, v niektorých oblastiach môže v priebehu 24 hodín spadnúť 500 mm zrážok. Daný región môže čeliť „bezprecedentnému“ nebezpečenstvu v dôsledku silného vetra, prívalových dažďov a vysokých vĺn.
Tajfún Nanmadol bude mimoriadne nebezpečný
„Je potrebná maximálna opatrnosť. Ide o veľmi nebezpečný tajfún. Vietor bude taký prudký, že niektoré domy sa môžu zrútiť,“ povedal novinárom predstaviteľ JMA, pričom upozornil aj na riziko záplav a zosuvov pôdy.
Podľa webovej stránky amerického veľvyslanectva v Japonsku má supertajfún Nanmadol potenciál stať sa jednou z najväčších búrok, aké zasiahli túto krajinu za uplynulých 70 rokov.
Očakáva sa, že po dosiahnutí pevniny sa tajfún otočí na severovýchod a bude postupovať cez stredné Japonsko smerom na Tokio. Podľa meteorológov si Nanmadol zachová veľkú časť svojej sily aj po dosiahnutí pevniny, dopĺňa stanica BBC News.
Nanmadol môže byť horší ako tajfún Čebi v roku 2018, pri ktorom zahynulo 14 ľudí, aj ako tajfún Hagibis, ktorý v roku 2019 spôsobil rozsiahle výpadky elektriny.
Ministerstvo zahraničných vecí varuje Slovákov žijúcich v Japonsku
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR varuje občanov SR žijúcich v Japonsku pred tajfúnom, ktorý má v nedeľu zasiahnuť južné Japonsko. Rezort o tom informuje na webe.
„Miestne úrady informujú o plánovanom prerušení miestnej leteckej a vlakovej dopravy a nariadili evakuáciu obyvateľstva v predpokladaných postihnutých oblastiach,“ spresnil rezort. Odporúča Slovákom, nachádzajúcim sa v daných oblastiach, aby sa riadili pokynmi miestnych úradov, polície a záchranných zložiek.
Bez elektriny sú už státisíce domácností
Obyvateľov v postihnutých oblastiach tiež upozornili na „bezprecedentné“ úrovne silného vetra a vĺn a vyzvali ich, aby sa včas evakuovali. V prefektúre Kagošima platí výstraha pred búrkou a vysokými vlnami, pričom ľudia by mali zostať v stabilných budovách na vyšších poschodiach. Viac ako 12-tisíc ľudí sa tam skrylo v evakuačných centrách. V susednej prefektúre Mijazaki svoje domovy opustilo zhruba 8-tisíc ľudí.
Miestni predstavitelia informovali, že niekoľko ľudí utrpelo zranenia, televízia NHK hovorí o 15 zranených. Do nedeľňajšieho večera skončilo na Kjúšu podľa tamojšej energetickej spoločnosti bez elektriny 216 450 domov.
Tajfún viedol k zrušeniu stoviek domácich letov a ďalšie zrušenia by mali nasledovať do utorka. Verejná doprava v mnohých oblastiach ostrova bola v nedeľu zastavená, rovnako aj rýchlovlaky. Zastavenie dopravy sa očakáva aj v pondelok v ďalších oblastiach na juhozápade.
Nahlásiť chybu v článku