Ako iste všetci dobre vieme, my ľudia dokážeme neobnoviteľné zdroje energie spotrebovať naozaj veľmi rýchlo. Keďže už názov týchto zdrojov nám napovedá, že sa jedná o látky, ktoré sú neobnoviteľné, mnohí vedci sú nadšení, ak nájdu iné zdroje, ktoré by mohli nahradiť tie predchádzajúce.
Štúdia, ktorá bola publikovaná v časopise Nature v apríli minulého roka tvrdí, že ložiská vzácnych minerálov obsahujú až 16 miliónov ton cenných kovov.
Podľa definície odborníkov minerály obsahujú viac ako jeden zo sedemnástich vzácnych kovových prvkov, ktoré sa na našej planéte nachádzajú.
Pre spresnenie, takéto vzácne minerály sa v dnešnom svete používajú naozaj vo všetkom, od batérií vo vašich mobilných telefónoch až po elektrické vozidlá. To znamená, že takýto objav je naozaj veľmi pozitívnou správou. Mnohých však prekvapilo, že na jednom mieste sa nachádza tak veľké ložisko týchto minerálov. Podľa United States Geological Survey sú totižto zvyčajne tieto prvky veľmi rozptýlené.
V súčasnosti existuje len veľmi málo oblastí, kde sa minerály dajú ťažiť a ťaženie sa často nevykonáva z dôvodu vysokých nákladov.
Nedávna správa o objavení vzácnych minerálov však potešila najmä Japonsko, krajinu, ktorá je takmer bez prírodných surovín a musí byť závislá najmä na Číne. Medzi minerálmi sa nachádza napríklad dostatok ytria, ktorý by dokázal uspokojiť celosvetový dopyt až na 780 rokov, dysprózia na 730 rokov, európia na 620 rokov a terbia na 420 rokov.
A kde sa ložisko minerálov nachádza? Jeho poloha je pri ostrove Minamitori, ktorý leží juhovýchodne od mesta Tokio. Výlučné práva na zdroje má teda Japonsko.
„Toto je zmena hry v prospech Japonska,“ povedal Jack Lifton, riaditeľ spoločnosti pre výskum trhu s názvom Technology Metals Research.
Japonsko a Čína sú v spore o minerály už dlhšiu dobu. Japonsko sa rozhodlo hľadať svoje vlastné ložiská zriedkavých surovín hneď po tom, čo sa Čína rozhodla pozastaviť zásielky látok z dôvodu sporu o ostrovy. V čase tohto sporu sa písal rok 2014. Čína však redukovala vývoz surovín už v roku 2010, kedy aj zvýšila svoje ceny o 10%.
Tieto vzácne materiály však nevzniknú len tak. Sú dve možnosti ich vzniku a to buď sopečnou aktivitou alebo vznikom našej planéty. Vďaka tektonickej aktivite sa minerály dostali bližšie k povrchu.
Otázkou však môže byť aj to, prečo sa Japonsko drží vzadu a nezačalo už dávno ťažiť tieto suroviny. Dôvod je ten, že ťaženie je veľmi drahé a preto je dôležité urobiť ešte niekoľko výskumov, ktoré zistia či by sa nemohli použiť iné metódy na ich získanie.
Keď však Japonsko začne s ťažbou, bude mať príležitosť kontrolovať obrovskú časť globálnej ponuky a nútiť tak krajiny, ktoré vyrábajú elektroniku, ako napríklad Čína či USA, k nákupu surovín podľa svojich podmienok.
Nahlásiť chybu v článku