Foto: SITA

Voda z Fukušimy poputuje do oceánu.

Japonská vláda už pred týždňom schválila vypustenie viac ako milióna ton upravenej odpadovej vody z poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima I do oceánu. Tento krok vyvolal okamžitú prudkú reakciu Číny, ktorá ho označila za „nezodpovedné“, a protesty miestnych rybárov. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Holia si hlavy

Rozhodnutie sa nepáči ani Južnej Kórei. Tam sa protestujúci podľa Profimedie schádzajú pred japonským veľvyslanectvom v hlavnom meste Soul a niektorí mladí aktivisti si nechávajú protestne oholiť vlasy.

Foto: SITA

Plán vlády odsúdili environmentálni aktivisti, ako aj miestni rybári a poľnohospodári, ktorí sa obávajú, že spotrebitelia sa rybám a plodinám z tejto oblasti budú vyhýbať.

Kontaminovanú vodu zriedia a vypustia

Odborníkom na jadrovú bezpečnosť sa pritom  z vody podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, jeden z nich, trícium, sa však existujúcimi technológiami nedá odstrániť. Tento rádioaktívny izotop vodíka je podľa odborníkov pre ľudí škodlivý iba vo veľmi vysokých dávkach. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu tvrdí, že správne prefiltrovanú vodu možno zriediť s morskou vodou a následne vypustiť do oceánu. Odpadovú vodu by pred vypustením zriedili ešte v elektrárni.

Je ale nepravdepodobné, že by sa s vypúšťaním vody začalo v najbližších rokoch. Japonský premiér Suga na zasadaní vlády uviedol, že ide o „nevyhnutný krok“ pri vyraďovaní jadrovej elektrárne z prevádzky, ktoré potrvá desaťročia. Lepší nápad, ako vyliať 1,25 milióna tony rádioaktívnej vody do oceánu, sa ale zatiaľ nenašiel. Objem vody pritom stále narastá.

Foto: SITA

Trícium

Trícium je súčasťou životného prostredia, píše český vedecký portál Osel. Jeho rádiologické riziko je nízke, ide o beta žiarič a vyžiarené elektróny majú nízku energiu. Vo vzduchu nepreletí viac ako 6 milimetrov a vo vode je žiarenie odtienené už tenkou vrstvou kvapaliny. V tele sa navyše nehromadí.

Poškodenie jadrovej elektrárne Fukušima nastalo po ničivom zemetrasení a vlnách cunami z 11. marca 2011. Vlna cunami zaplavila elektráreň a poškodila jadrové reaktory. Do okolia sa uvoľnila radiácia. Od tej doby prebieha likvidácia jadrových reaktorov, ktorá však potrvá ešte desaťročia.

Uložiť článok

Najnovšie články