PIETRO ZANARINI

Takto vyzerá cesta, pozdĺž ktorej sa nachádzajú takmer 20 metrov vysoké mantinely vytvorené zo snehu.

Západná časť Japonska sa musí každoročne vysporiadať s desiatkami metrov snehu. Na ceste, ktorá sa nachádza v pohorí Hida sa preto vytvoril známy “Snežný kaňon”, dnes celkom známa turistická atrakcia, ktorého steny vytvorené, ako inak než zo snehu, môžu dosahovať výšku až takmer neuveriteľných 20 metrov. Ísť takouto cestou je pre všetkých určite veľký zážitok, no skrývajú sa za tým hodiny a hodiny práce.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vrch Mount Tate, ktorý sa nachádza v japonskom pohorí Hida, v nadmorskej výške viac ako 3000 metrov nad morom, je jednou z troch japonských posvätných hôr. Taktiež sa môže pokladať za jedno z najviac zasnežených miest v Japonsku, či vôbec celkovo na svete. Pohorie Hida je totižto súčasťou japonských Álp a meteorológovia tvrdia, že ročne by tam mohlo spadnúť viac ako 38 metrov snehu, čo je zhruba toľko, ako polovica Sochy Slobody.

Prekvapivo sa v tejto epickej zasneženej krajine nachádza aj cesta. Zaujímavá trasa sa začína v pobrežnom mestečku Toyoma, približuje sa k západnej strane vrchu a potom zmizne do tunela. Celá trasa končí na druhej strane pohoria Hida v Nagane, kde sa okrem iného konali v roku 1988 Zimné Olympijské Hry. Tesne pred tunelom sa však nachádza konkrétny úsek, dlhý asi štvrť míle, ktorý je v Japonsku známy ako Yuki-no-Otani, alebo respektíve “Snežný kaňon”. Zaujímavý je v tom, že steny tohto kaňona sú vytvorené zo snehu a môžu dosahovať výšku až takmer neuveriteľných 20 metrov.

MING-YEN HSU

Každú zimu je západná časť Japonska, ktorá je pre mnohých známa ako “Snežná krajina”, pod vplyvom zimného monzúnu. Studený sibírsky vzduch a relatívne teplé vody Japonského mora vytvárajú snehové mraky, ktoré potom svojimi snehovými vločkami rozhodne nešetria. Nečudo, že celá oblasť má po celé toto obdobia naozaj veľmi veľa snehu. 

Otázkou však zostáva, ako si dokáže Japonsko poradiť s doslova metrami a metrami bielej posýpky? “Toto je naozajstná práca, a niekto ju musí urobiť,” tvrdí Takuma Igarashi, vodič pluhu, ktorý sa o prebytok snehu stará už viac ako 20 rokov. Sneženie v oblasti mesta Toyoma nie je až tak vysoké, ako v iných častiach Japonska, no aj napriek tomu im matka príroda každoročne nadelí minimálne tri metre snehu. Cesty musia byť čisté a prístupné už o 6 hodine rannej a preto stovky vodičov pluhu pracujú naozaj celú noc, aby to všetko do rána stihli. Ak by sa im totiž nepodarilo odstrániť sneh, nikto by nebol schopný prejsť tieto cesty.

MIHAI- FLORIN APOSTU OOTA

Upraviť túto, viac ako 22 kilometrov dlhú cestu, ktorá sa tiahne naprieč pohorím Hida a na ktorej sa nachádza aj veľmi populárny “Snežný kaňon”, trvá asi mesiac. Japonci pri tom využívajú špeciálne vybavené buldozéry, hĺbkové lopaty či rotačné dúchadla a postupne tak odkrývajú ukrytý asfalt.  

Snežný kaňon sa stal za posledné obdobie celkom známou a vyhľadávanou turistickou atrakciou, ktorú v minulom roku navštívilo takmer 300-tisíc zvedavcov. Aj tohto roku je sprístupnený pre turistov a to zhruba do polovice apríla. Bohužiaľ, jediná vec, ktorá ich trápi, nie je to, že snehu je veľa. Práve naopak, kvôli globálnemu otepľovaniu je snehu aj v takýchto “snežných krajinách” každým rokom menej a menej.

Tateyama kurobe alpine route snow removal association
Tateyama kurobe alpine route snow removal association
Tsuda

Pozri aj: Objav storočia? V káhirskom slume vykopali z bahna sochu Ramesse II. starú 3000 rokov

interez.sk (Alexandra Geletová), atlasobscura.com
Uložiť článok

Najnovšie články