O tom, že Jánošík bol známy hrdina, ktorý bohatým bral a chudobným dával, vedia už aj malé deti. Niet sa čomu čudovať. Veď o živote a skutkoch Jánošíka sa dozvedáme aj z literárnych diel, ktoré sú stále obľúbené. Existuje nespočetné množstvo povestí, ktoré sa spájajú s Jánošíkom a jeho slávnou družinou. My vám prinášame jednu z nich, podľa ktorej je 40 metrov nad cestou z Liskovej do Ružomberka postavená aj jeho päsť.
Neďaleko Liskovej jaskyne stojí veľký vápencový balvan. Je to 6 metrov vysoký skalný útvar a nachádza sa pri vrchu Mních. Je tvorený dolomitovými vápencami a má podobu zovretej päste. V minulosti vraj slúžil pltníkom na priväzovanie pltí, no podľa inej povesti ju opracovali talianski majstri pri stavbe železnice. Toto chránené územie je vyhlásené aj za prírodnú pamiatku.
Skalná päsť je spájaná s povesťou o Jánošíkovi
Kedysi veľmi dávno sa Juraj Jánošík poberal aj so svojou družinou z Oravského Podzámku na Kráľovu hoľu. Bolo veľmi skoro, no chlapi už boli na temene vrchu Mnícha. Zrazu sa z hory ozval ostrý hvizd. Hneď vedeli, že sa blíži nebezpečenstvo. Dolu po ceste sa totižto približoval panský koč aj so svojimi jazdcami. V koči sedel samotný barón Révay a jeho pomocník. Barón bol známy tým, že sa choval nemilosrdne voči biednemu ľudu. Jánošík neváhal a okamžite vydal rozkaz, aby koč zastavili a všetkých poviazali. Nič netušiaci barón sa aj so svojimi hajdúchmi ocitol pred Jánošíkovou družinou.
Jánošík všetko pozoroval, no keď videl medzi hajdúchmi šable, okamžite sa rozbehol medzi bojujúcich chlapov. Svojimi ,,oceľovými“ päsťami všetkých pobil a tak sa barónovi chlapi behom pár chvíľ všetci váľali po zemi. Jánošík tým predišiel zbytočnému krvi prelievaniu. Barón Revay bol taktiež potrestaný, a aby na vlastnej koži pocítil to, ako sám zaobchádza s poddanými, družina mu vyplatila ,,päť a dvadsať“ hrubou palicou. Jeden z jánošíkovej družiny, zvaný Hrajnoha, na počesť víťazstva označil tento deň ako pamätný. Na počesť Jánošíkového múdreho rozhodnutia, vďaka ktorému zabránil krvi prelievaniu a tým zachránil životy svojich kamarátov, mu družina pripravila poctu. Do skaly pod ktorou sa to všetko odohralo mu šabľami vysekali veľkú zaťatú päsť. Odvtedy skala stojí ako symbol Jánošíkovej sily a odvahy.
Nech už veríte hocičomu, skala svojim vzhľadom až veľmi pripomína zovretú päsť. Ktovie, možno sa skutočne spája s Jánošíkom. Ak sa teda chystáte navštíviť Ružomberok, nezabudnite ani na skalnú päsť v Liskovej.
Pozri aj: Kaštieľ Dolná Mičiná: Opustená slovenská pamiatka, ktorá však už dnes naháňa hrôzu
Interez.sk (Anna Zábojníková), liskova.sk
Nahlásiť chybu v článku