Foto: Profimedia

Čo vieme o azda najdôležitejšom kufríku na svete?

Na rôznych záberoch prezidenta USA môžeme vidieť, že sa pri ňom nachádza osoba, ktorá drží tašku či kufrík. Ten má veľkú moc, keďže prezident USA tak môže vydať pokyn na použitie jadrových zbraní vo vojenskom konflikte a tým vykonať niečo, čo tu nebolo od konca druhej svetovej vojny, keď sa použitie atómových bômb podpísalo pod kapituláciu Japonska. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Čo sa nachádza v samotnom kufríku? Určite to nie je tak, že keď sa otvorí kufrík, tak je tam jedno tlačidlo, ktoré prezident (momentálne Joe Biden) stlačí a jadrové zbrane sa odpália na „nejaký“ určený cieľ.

Obsah kufríka

Nachádzajú sa v ňom skutočne predmety, ktoré sú potrebné pre začatie jadrového útoku. Významnou súčasťou je plastová karta, nazývaná sušienka (anglicky biscuit). Na nej sa nachádzajú kódy, ktoré musí prezident ohlásiť, keď nariaďuje takýto útok. Avšak tie nespúšťajú samotný útok, ako o tom píše IFL Science.

Foto: byteboy, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Aj keď prezident USA je jedinou osobou, ktorá má právomoc udeliť použitie jadrových zbraní, neznamená to, že on je tým, kto stlačí „odpaľovacie tlačidlo“. Namiesto toho sa má po správnosti zvolať konferencia popredných vojenských a civilných poradcov a uistiť sa, že požiadavka použiť jadrovú silu je v súlade s právom.

Dôležitý je presný postup

Keď sa dospeje k záveru takúto zbraň použiť, prezident otvorí kufrík. Je tam tzv. Čierna kniha, ktorá obsahuje rôzne možnosti útoku. Ďalej je tam zložka s popisom postupov pre systém núdzového varovania a už spomínaná „sušienka“. Pre úspešné povolenie na odpálenie jadrovej zbrane je pritom dôležité dodržať presný postup.

Foto: SITA

Ako prvá do hry vstupuje sušienka, pomocou ktorej je prezident jednoznačne identifikovaný.

Do hry ďalej vstupujú ďalšie kódy, ktoré odblokujú zabezpečovací systém odpaľovania, a tiež kódy na fyzické otvorenie trezorov, kde sa nachádzajú iné kódy, ktoré sa musia zhodovať s kódmi z veliteľstva. Následná správa poskytuje informácie o vybraných cieľoch.

Jeden človek na odpálenie nestačí

Jadrovú zbraň pre tzv. pravidlo dvoch ľudí nemôže odpáliť len jeden človek. Dvaja operátori musia overiť kódy a súčasne otočiť kľúčmi na ovládacom paneli. Pochopiteľne, tieto kľúče sú od seba vzdialené niekoľko metrov, aby sa zabezpečilo, že jadrový útok nespustí jeden operátor.

Test Trinity, Foto: SITA

Keď je jadrová zbraň odpálená, nedá sa s ňou nič robiť. Aj preto je potrebné toľko krokov a existuje toľko spätných zabezpečení, aby neprišlo k neoprávnenému či svojvoľnému odpáleniu jadrovej zbrane.

Uložiť článok

Najnovšie články