Foto: US Defense Special Weapons Agency [Public domain], via Wikimedia Commons

Marshallove ostrovy v Tichomorí pôsobia ako raj na Zemi.

Rajom na Zemi by Marshallove ostrovy skutočne mohli byť, ak by ich neohrozovali dve základné veci – klimatické zmeny a pozostatky z jadrových testov USA. Tých tu bolo vykonaných až 67 a koncom 70. rokov bola oblasť tak zamorená, že USA sa rozhodli pre dekontamináciu. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Jedným z najhorších jadrových testov, ktoré zasiahli toto územie bol test Castle Bravo. Ten je považovaný za naspackanejší test, keďže fyzici nesprávne vypočítali silu bomby a výbuch bol dvoj- až trojnásobne vyšší než predpokladali. Nastalo ožiarenie 18-tisíc kilometrov štvorcových okolitého Tichého oceánu ako aj niektorých ostrovov. Test bol až 1000-násobne silnejší ako výbuch v Hirošime.

Ako informuje IFL Science, koncom 70. rokov USA začali s dekontamináciou po sérii 67 jadrových testov. Ožiarená pôda z ostrovov, ale aj z Nevady, kde prebiehali takisto jadrové testy, bola prevezená do obrovskej jamy na ostrove Runit, ktorá tu vznikla ako pozostatok jadrového testu Cactus.

Výbuch testu Cactus zanechal takýto kráter. Foto: Federal government of the United States. [Public domain], via Wikimedia Commons
Jamu naplnili odpadom a prekryli betónovou platňou. Jama ale nie je utesnená, ako aj betónová platňa je na jame iba položená a nie je hermeticky uzavretá. Na kryte sa tak začínajú objavovať trhliny.

Jadrová hrobka je tak teraz v ohrození. Klimatické zmeny spôsobujú nárast hladiny vody a hrozí, že betónová platňa sa rozpadne. V júli 2019 štúdia zistila, že niektoré oblasti Marshallových ostrovov majú úrovne radiácie porovnateľné či dokonca vyššie, aké nájdeme v blízkosti Černobyľu či Fukušimy.

Foto: See page for author [Public domain], via Wikimedia Commons
Problém s krytom je ale problémom Marshallových ostrovov. V roku 1986 podpísali s USA dohodu o nezávislosti, no to neznamená, že USA už nie je zodpovedné ani za túto hrobku. Aj keď USA sľúbili, že budú platiť za presídľovanie ako aj za zdravotnú starostlivosť ľudí postihnutých jadrovými testami, environmentálnej záťaže sa to netýka. Marshallove ostrovy sa teraz snažia s USA dohodnúť na riešení problému, keďže na sanáciu nemajú peniaze.

Betónový kryt s odpadom z jadrových skúšok. Foto: US Defense Special Weapons Agency [Public domain], via Wikimedia Commons
Ako môže byť táto kupola naša?“ uviedla prezidentka Marshallových ostrovov Hilda Heine pre Los Angeles Times. „Nechceme to tu. Nestavali sme to. Odpad vo vnútri nie je náš. Je to ich,“ dodala.

IFL Science
Uložiť článok

Najnovšie články