Rajom na Zemi by Marshallove ostrovy skutočne mohli byť, ak by ich neohrozovali dve základné veci – klimatické zmeny a pozostatky z jadrových testov USA. Tých tu bolo vykonaných až 67 a koncom 70. rokov bola oblasť tak zamorená, že USA sa rozhodli pre dekontamináciu.
Jedným z najhorších jadrových testov, ktoré zasiahli toto územie bol test Castle Bravo. Ten je považovaný za naspackanejší test, keďže fyzici nesprávne vypočítali silu bomby a výbuch bol dvoj- až trojnásobne vyšší než predpokladali. Nastalo ožiarenie 18-tisíc kilometrov štvorcových okolitého Tichého oceánu ako aj niektorých ostrovov. Test bol až 1000-násobne silnejší ako výbuch v Hirošime.
Ako informuje IFL Science, koncom 70. rokov USA začali s dekontamináciou po sérii 67 jadrových testov. Ožiarená pôda z ostrovov, ale aj z Nevady, kde prebiehali takisto jadrové testy, bola prevezená do obrovskej jamy na ostrove Runit, ktorá tu vznikla ako pozostatok jadrového testu Cactus.
Jadrová hrobka je tak teraz v ohrození. Klimatické zmeny spôsobujú nárast hladiny vody a hrozí, že betónová platňa sa rozpadne. V júli 2019 štúdia zistila, že niektoré oblasti Marshallových ostrovov majú úrovne radiácie porovnateľné či dokonca vyššie, aké nájdeme v blízkosti Černobyľu či Fukušimy.
IFL Science
Nahlásiť chybu v článku