O koncept minireaktorov sa zaujíma stále viac firiem. Pred časom sme vás informovali o tom, ako spoločnosť Rolls-Royce plánuje v Británii postaviť 15 minireaktorov či o americkej spoločnosti NuScale, ktorých reaktory s výkonom 60MW by mali byť postavené už v roku 2026.
Teraz prichádza opäť ďalší zaujímavý projekt spoločnosti Oklo s názvom Aurora. Ich experimentálny minireaktor má byť postavený v štáte Idaho a má mať celý rad veľmi zaujímavých vlastností, ktoré rozhodne stoja za pozornosť.
Výkon iba 1,5 MW
Prvou, zaujímavosťou reaktoru Aurora je jeho výkon. Má byť na úrovni iba 1,5 MW a mal by tak dokázať zabezpečovať elektrinu pre 1 000 domácností. Najmenší súčasný reaktor, ako informuje portál Popular Mechanics, pritom produkuje takmer 10-násobok energie a to na úrovni 11 MW.
Recyklácia paliva a veľká bezpečnosť
Mnoho návrhov týchto inovatívnych reaktorov by malo využívať recyklované jadrové palivo, čo je určite posun k čistejšej budúcnosti. Reaktor Aurora, ako informuje český portál Osel, využíva inú technológiu, ako sú bežné ľahkovodné reaktory. Ide o technológiu HALEU (High-assay, low-enriched uranium). Vďaka tomuto by mali z paliva získať viac energie z rovnakého objemu v porovnaní s klasickými elektrárňami.
Takisto takéto palivo poskytuje aj dlhšiu životnosť jadra reaktora a menšiu produkciu jadrového odpadu.
Pri jadrových reaktoroch je bezpečnosť vždy namieste. Tá by mala byť na vysokej úrovni a je garantovaná aj práve kompaktnými rozmermi reaktora. Nachádza sa v ňom totiž omnoho menej paliva a keďže reaktor je menší, prípadné problémy sa dajú riešiť operatívnejšie a je k nemu aj omnoho jednoduchší prístup.
Už o 5 rokov
Spoločnosť Oklo dostala v decembri roku 2019 povolenie na výstavbu od amerických úradov. Plány spoločnosti sú skutočne ambiciózne a reaktor chcú spustiť už niekedy medzi rokmi 2022 až 2025. To je na výstavbu reaktora neuveriteľne rýchlo a ak sa im to naozaj podarí, bude to jedno z najrýchlejších spustení, aké sa kedy podarili.
Nahlásiť chybu v článku