Ako by ste si predstavili vnútorné jadro našej planéty? Asi drvivá väčšina by si predstavila nejaký guľatý objekt s hladkým povrchom. Ako sa ale ukazuje, pevné vnútorné jadro Zeme ani zďaleka nie je hladké a ani pravidelné, najmä keď sa bavíme o jeho vrstvách. Vedci ho prirovnávajú skôr k tomu, že má štruktúru podobnú tapisérii.
Tieto dohady nevznikli len tak. Vedci analyzovali tisíce zemetrasení, ktoré prechádzali cez jadro Zeme a ktoré sa odrážali od jeho pevného kovového stredu, uvádza portál Science Alert, na základe štúdie publikovanej v časopise Nature.
Nový pohľad na vnútorné jadro Zeme
Pri meraniach spätného rozptylu pomocou celosvetovej siete meracích prístrojov vedci tvrdia, že získali nový pohľad na to, ako sa vnútorné jadro Zeme časom rozrástlo a stuhlo. Ich práca tiež odhaľuje, že rôzne zvrásnenia vnútorného jadra sú tým výraznejšie, čím hlbšie do vnútorného jadra prenikajú seizmické vlny.
Vedci už dlho predpokladajú, že vnútorné jadro má vrstvy s kryštálmi železa, ktoré vytvárajú odlišnú zrnitosť, podobne ako letokruhy na dreve.
Aby mohli tieto zmeny merať, geovedec Guanning Pang a ďalší vedci z Cornellovej univerzity použili seizmické údaje z globálnej siete 20 polí seizmometrov, ktoré sú určené na zachytávanie podzemných otrasov zachytených pri jadrových testoch.
Nie je to jednoliata hmota
„Prvýkrát sme potvrdili, že nehomogenita je všade vo vnútornom jadre Zeme,“ hovorí Pang. Pod nehomogenitou je myslené, že vnútorné jadro Zeme nie je jednotná hmota, ale je posiate textúrou, ktorá vznikla z toho, ako sa vnútorné jadro formovalo.
Vedecký tím analyzoval celkovo 2 455 zemetrasení, ktoré boli dostatočne silné na to, aby sa dokázali odraziť od vnútorného jadra a vrátili sa na povrch so zistenými zmenami v ich vlnách.
Z nameraných údajov potom vedci vytvorili 3D mapu predstavujúcu relatívnu silu seizmických vĺn rozptýlených vnútorným jadrom Zeme, pričom odhalili zvlnenia v priemere až do 10 kilometrov.
Tieto nepravidelnosti boli výraznejšie smerom k stredu, čo naznačuje, že vnútorné jadro Zeme prešlo obdobím rýchleho rastu a potom začalo pomaly a postupne tvrdnúť na pevnú hrudu, tvorenú prevažne železom.
Vedci poznamenávajú, že mapovanie štruktúry vnútorného jadra nám ukazuje históriu a vývoj Zeme a, samozrejme, jej jadra, čo zase súvisí s históriou a vývojom zemského magnetického poľa, prúdením tepla vo vonkajšom jadre a tepelným tokom smerujúcim až k plášťu Zeme.
Nahlásiť chybu v článku