Havaj, na ktorom sa prebudila k životu sopka Kīlauea, má od romantiky poriadne ďaleko. V oblasti je od začiatku mája vyhlásený stav núdze, pričom evakuovali viacero obyvateľov. Po prebudení chrlila sopka lávu až do 46 metrov, no zdá sa, že ani po štyroch mesiacoch nepovedala posledné slovo. Padajúca láva vytvára nielen nové ostrovy, ale aj bombarduje ničnetušiacich turistov.
Ak si chcete užiť dovolenku s poriadnou dávkou adrenalínu, Havaj je na to, v tejto dobe, ako stvorený. Len nie každý môže mať také „šťastie“ ako 23 turistov, ktorých zasiahla lávová bomba priamo v člne, neďaleko prístavu Wailoa. Z nich trinásť skončilo v nemocnici, pričom štyroch z nich tam musela doviesť záchranná služba. Najhoršie na tom bola žena, ktorá skončila s komplikovanou zlomeninou stehennej kosti. Desiati cestujúci vyviazli takmer bez zranení, čo sa však v tomto prípade rovná zázraku.
Šťastie v nešťastí
A lava island that is oozing lava has formed just offshore of the ocean entry. that is about 20-30 feet in diameter. 📸: @USGSVolcanoes #Hawaii #KilaueaVolcano #KilaueaEruption pic.twitter.com/LIVvXcpFIt
— Anthony Quintano (@AnthonyQuintano) July 14, 2018
Zaujímavý je i názov spoločnosti, ktorá organizuje výlety za nebezpečenstvom, Lava Ocean Tours. Preto i cestujúci, ktorí prišli obdivovať desivú krásu lávy vychádzajúcej z aktívnej sopky, musia rátať aj s takýmto nebezpečenstvom. V oceáne existuje niekoľko oblastí, do ktorých sa dostáva sopečný materiál, ktorý zmiešaním so studenou vodou, môže spôsobiť výbuch. Pri ňom sa to samozrejme nezaobíde bez lávy. Lávová bomba zničila spoločnosti čln, ktorý skončil s poriadnou dierou a poškodeným zábradlím.
This is the photo of the lava tour boat that was hit from a littoral explosion near the ocean entry this morning. Photo and statement from Hawaii DLnR #HInews #KilaueaVolcano #KilaueaEruption #Hawaii pic.twitter.com/5sxgbWJeRm
— Anthony Quintano (@AnthonyQuintano) July 16, 2018
To však nie je všetko. Padajúca láva z vulkánu Kīlauea vytvára nové ostrovy. V oblasti Lower Est Riff sa v priebehu krátkeho obdobia, len niekoľko metrov od pobrežia, vytvoril malý ostrov s priemerom približne 20-30 metrov. Jeho existencia však nemala dlhé trvanie, pretože po pár dňoch sa pripojil k Veľkému ostrovu.
Better late than never! Here are photos from today's activity in #Kilauea's Lower East Rift Zone. Of special note is the new lava 'island' formed just offshore of the northern end of the ocean entry, which was mentioned in today's #HVO Status Update.#LERZ https://t.co/oIEvfvO0AE pic.twitter.com/l9IbOChjbq
— USGS Volcanoes🌋 (@USGSVolcanoes) July 14, 2018
Odborníci sa však zhodnú na jednom. Netreba dráždiť hada bosou nohou. Príroda je skutočne silnejšia, než si myslíme. Preto odporúčajú sa držať čo najďalej od lávových oblastí. Inak to môže skončiť oveľa fatálnejšie než zlomenou nohou či poškodeným člnom.
Pozri aj: Na Havaji pršali z neba drahokamy. Ľudia sa tešia, geológovia sú nezvyčajným javom šokovaní
sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku