Foto: Polícia Slovenskej republiky/Facebook (Катя Петрова)

Polícia Slovenskej republiky informuje, že ide o hoax.

Hoaxy sa na internete dokážu šíriť naozaj obrovskou rýchlosťou. Túto fotografiu sme zaznamenali dokonca aj v našich komentároch, zdieľajú ju teda aj Slováci, ktorí jej uverili. Ide však o podvod, ktorý objasňuje polícia.

Článok pokračuje pod videom ↓

MegaHoax, ktorý sa masívne šíri naprieč celou Európou získal napríklad v Bulharsku neuveriteľných 76 000 zdieľaní. V Nórsku je to 55 000 zdieľaní, informuje Polícia Slovenskej republiky. Ide o fotografiu, ktorá má dokazovať vážny vedľajší účinok po očkovaní vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. Na fotografii je ruka s fialovou kožou, ako následok podania vakcíny po 7 hodinách od vpichnutia.

K fotografii sa vyjadrili odborníci

Fotografiu sme ukázali odborníkom z Ústavu klinického a translačného výskumu BMC Slovenská akadémia vied, ktorí nám k danej veci napísali toto: „Na fotke vyzerá byť pomerne veľký hematóm (krvná podliatina) spôsobená krvácaním do podkožia/svalu. Typický býva pri úraze – údere do danej oblasti. Takýto veľký by mohol byť u pacienta s poruchou zrážania krvi (ochorenie – málo bežné, alebo pri liekoch používaných na zníženie zrážanlivosti – omnoho bežnejšie). Určite to nie je to reakcia na očkovaciu látku.“

VOLAJTE AVENGEROV!

Uverejnil používateľ Polícia Slovenskej republiky Štvrtok 15. apríla 2021

Polícia tiež pripomína, že všetky liekové agentúry v Európskej únii veľmi pozorne monitorujú hlásenia podozrení na nežiaduce účinky liekov, vrátane vakcín proti COVID-19. „Minulý týždeň Európska lieková agentúra vydala záver, že existuje možná súvislosť medzi veľmi zriedkavými prípadmi nezvyčajných krvných zrazenín s nízkymi hladinami krvných doštičiek a vakcínou Vaxzevria od AstraZeneca,” uvádza polícia.

Doplnila, že vzhľadom na to, že vakcína poskytuje vysoký stupeň ochrany pred ochorením COVID-19 a pred jeho závažným a fatálnym priebehom a prípady takýchto nežiaducich účinkov sú veľmi zriedkavé, celkové prínosy vakcíny i naďalej prevyšujú jej riziká. „Prípady vzácnych krvných zrazenín, ktoré skúma Európska lieková agentúra v súvislosti s vakcínou AstraZeneca, sú závažné, ale extrémne zriedkavé,” dodali policajti s tým, že pri súčasnej epidemickej situácii na Slovensku, aj napriek jej pozitívnemu trendu, každý jeden deň, o ktorý sa odloží očkovanie, predstavuje vážne riziko nakazenia sa ochorením COVID-19.

Uložiť článok

Najnovšie články