Kenské úrady na internete zverejnili video, ktoré nie je pre slabšie povahy. Môžete na ňom vidieť, ako dedinčania naháňajú slona so zranenou nohou. Keď zviera už ďalej nemôže a ostane bezbranne ležať, dedinčania k nemu pribehnú a sekerami ukončia jeho život.
Dedinčania slona zmasakrovali
Ako informuje organizácia na ochranu zvierat, Kenya Wildlife Service, útok sa odohral ešte v lete minulého roka. Portál Daily Mail píše, že dedinčania na slona zaútočili po tom, čo spolu s ďalším zvieraťom vtrhol na farmu neďaleko mesta Meru. Zvieratá prerazili elektrické oplotenie a na farme hľadali potravu. Keď ich farmári zbadali, slony sa splašili a dali sa na útek. Jeden z nich sa však potkol o jamu, ktorá ostala po vykopaných koreňoch stromu a zlomil si pri tom nohu.
Dedinčania na poranenie zvieraťa nebrali žiaden ohľad a na bezbranného slona zaútočili sekerami a mačetami. Na záberoch vidieť, ako muži sekajú do zvieraťa ležiaceho v tráve a aj keď sa útok odohral ešte v lete minulého roka, úrady sa rozhodli, že pátranie nevzdajú a uverejnia video v nádeji, že páchateľov neminie trest. V čase, keď sa útok odohral, na miesto niekto zavolal políciu, vyšetrovatelia však museli precestovať vyše 70 kilometrov a kým sa na miesto činu dostali, zviera už bolo mŕtve.
Somewhere in Kenya.
Disheartening. People killing an Elephant 😥😥😥
Share! Retweet. #SaveOurWildlife pic.twitter.com/Q13EwW5VTL
— Gen Panian (@Olepanian) November 19, 2019
V čase, keď sa útok odohral, nebol nikto obvinený, úrady však dúfajú, že vďaka uverejnenému videu sa ich podarí identifikovať a patrične potrestať. Ľudia sa správali ako nepríčetní, videli, že slon má na zlomenej nohe veľkú krvácajúcu ranu, napriek tomu sa však do neho pustili a bez váhania ho zmasakrovali. Kým dedinčania so slonom skoncovali, na tele mal desiatky hlbokých, krvavých rán.
Pytliactvo prekvitá napriek prísnym trestom
Na záberoch je možné vidieť, že slon sa niekoľkokrát pokúsil postaviť na nohy a ujsť, proti rozbesneným dedinčanom však nemal žiadnu šancu. Po márnych pokusoch sa zviera dokázalo odplaziť len o niekoľko metrov ďalej. Napokon to vzdalo a zvalilo sa na bok. Okrem útočiacich dedinčanov sa okolo slona zhromaždili aj ďalší ľudia, ktorí rukami napodobňovali pohyby píly, nie je však jasné, prečo tak robili.
Zabíjanie slonov je v Keni zakázané od roku 1973 a každému, kto zákon poruší, hrozí doživotný trest a pokuta do výšky viac ako 180 000 eur. Žiaľ, ani tejto krajine sa nevyhýba korupcia a pytliactvo, a kým bude rásť dopyt po slonovine, mŕtvych zvierat bude pribúdať.
Posledné sčítanie slonov z roku 2016 ukázalo, že v Afrike ostalo približne 400 000 slonov, z toho 23 000 v Keni. Aj keď na niektorých miestach bol v posledných rokoch pozorovaný nárast počtu slonov, v poslednom storočí prišiel kontinent o 90% populácie.
Daily Mail
Nahlásiť chybu v článku