V roku 1997 začalo Lesoochranárske zoskupenie VLK akciu na záchranu jedľovo-bukového lesa v Čergovskom pohorí na východe Slovenska. Vďaka ich iniciatíve si ktokoľvek môže kúpiť v chránenom území vlastný strom alebo ho niekomu dať ako nevšedný darček. Aj takýmto spôsobom zachraňujú rozsiahle plochy rozmanitého porastu, ktoré by boli inak vyrúbané.
„Od roku 2009 ste na rozšírenie súkromnej rezervácie poslali 2 247 príspevkov a symbolicky sme predali 3 824 stromov a spolu s drobnými príspevkami sme získali. Od roku 1997 do februára 2002 sa vyzbieralo 3 200 000 Sk a za celú túto sumu sme odkúpili náš prvý les – dnes SPR Vlčia. Od roku 2006 sme za 221 413 eur postupne prikúpili 59,37 ha lesných pozemkov v lokalitách Jarabinčík, Olišavec a Solisko,” píše Lesoochranárske zoskupenie VLK.
Iba 50 eur
Les o rozlohe 21,24 ha je v súčasnosti majetkom LZ VLK. Na celom území lesa bola vyhlásená súkromná prírodná rezervácia Vlčia s najvyšším – 5. stupňom ochrany. Na záchranu lesa jeho vykúpením od pôvodného majiteľa ochranári dostali 1 822 príspevkov od prispievateľov z 19-tich krajín celého sveta.
Zbierka pokračuje s cieľom vykúpiť čo najviac hektárov lesa v okolí Vlčej. Ak sa chceš pripojiť k tým, ktorí pomohli zachrániť prvých 21 hektárov, vlastný strom si môžeš jednoducho kúpiť aj ty a to za 50 eur. Všetkých prispievateľov organizátori zbierky pravidelne informujú o všetkých novinkách, ktoré sa týkajú ochrany Vlčej a jej rozširovania.
Stromy sú napríklad dary k maturite, promócii, meninám, narodeninám, veľmi často k okrúhlym výročiam. Stali sa dokonca aj obľúbeným svadobným darom a darom k narodeniu dieťaťa.
Pravidelne sa do akcie Kúp si svoj strom zapájajú aj školy všetkých stupňov. Strom alebo stromy si symbolicky kúpi trieda alebo celá škola. Rekordérom v kupovaní stromov je Základná škola M. R Štefánika v Ivanke pri Dunaji, ktorá si ich kúpila už 25.
Lesy, ktoré stoja za záchranu
Čergovské lesy rastú na flyši a každý rozsiahly výrub sa prejavuje lokálnymi povodňami už len pri trochu nadpriemerných zrážkach. Starý súvislý les však zadrží obrovské množstvo vody, ktoré potom postupne uvoľňuje.
Tento les je taktiež domovom tisícok živých organizmov. Vyskytujú sa tu jelene, vlci, rysy, niekedy zavíta i medveď. Niekoľko druhov sov, ďatľov a desiatky ďalších druhov vtákov majú ideálne podmienky, keďže staré bútľavé stromy sa neťažia a aj po dožití naďalej plnia svoju úlohu v zložitom ekosystéme karpatského lesa.
Nahlásiť chybu v článku