Lunárna misia s označením Čandraján-2 nadväzuje na Čandraján-1, čo bola prvá indická sonda, ktorá bola vyslaná na prieskum Mesiaca. To bolo ešte v roku 2008.
Nové snímky boli vyhotovené 5. septembra a zachytávajú časť kráteru Boguslawsky E, ktoré je široký 14 kilometrov a hlboký 3 kilometre. Ako informuje portál IFL Science, Čandraján-2 použil svoju orbitálnu kameru s vysokým rozlíšením za zachytenie fotografie z výšky 100 kilometrov. Aj napriek takej veľkej výške, sú na snímke viditeľné skaly o veľkosti jedného metra.
Fotografie s vysokým rozlíšením sú kľúčom k dosiahnutiu jedného z cieľov a to mapovania lunárneho povrchu ešte podrobnejšie. Cieľom je tiež vyhotovenie 3D mapy. Miesto, na ktoré sa kamera zamerala, je zaujímavé ešte jednou vecou. Nachádza sa v južnej polárnej oblasti a vedci predpokladajú, že by sa tu mohla nachádzať voda.
Indická misia použije tiež radar na meranie rozloženia ľadu a na meranie hrúbky mesačnej pôdy. ISRO tiež zverejnil údaje zo svojho prístroja CLASS, čo je röntgenový spektrometer. Študoval elementárne zloženie lunárnych pôd detekciou lúčov zo Slnka a odrážajúcich sa od lunárneho povrchu.
Misia Čandraján-2 má však aj svoj veľký neúspech. 6. septembra bola v povrchu Mesiaca vyslaná sonda s vozítkom. Vo výške približne dvoch kilometrov sa však spojenie s pristávacím modulom stratilo. Lunárne vozítko malo vyjsť na povrch Mesiaca a podrobovať chemickej analýze vzorky pôdy.
IFL Science
Nahlásiť chybu v článku