nature.com

Ako všetci dobre vieme, lesy sú pľúca našej Zeme. Keďže však na mnohých miestach z roka na rok lesov ubúda, a naopak, priemyselná činnosť narastá, taký...

Ako všetci dobre vieme, lesy sú pľúca našej Zeme. Keďže však na mnohých miestach z roka na rok lesov ubúda, a naopak, priemyselná činnosť narastá, taký stav určite nie je pre nás dobrý a dlhodobo udržateľný. Aj to je aj jeden z dôvodov, prečo sa teraz indická vláda rozhodla, že preinvestuje až 6,2 miliardy dolárov (5,43 miliardy eur) na vytvorenie nových lesov po celej krajine.

Článok pokračuje pod videom ↓

Šanca, že sa tento zámer schváli, je opäť o čosi väčšia. Návrh má jednostrannú podporu členov dolnej komory indického parlamentu a teraz bude predložený hornej komore. Cieľom návrhu je zvýšiť celkový podiel lesného porastu zo súčasných 21 % až na 33 % v nasledujúcich rokoch.

nature.com
nature.com

Rýchlo rozvíjajúce sa krajiny, medzi ktorými je India na poprednom mieste, majú veľký rozmach priemyselnej výroby, čo sa negatívne odráža na životnom prostredí. Produkujú navyše tisícky ton skleníkových plynov denne, ktoré sa kvôli znižujúcemu podielu lesov nemajú ako prirodzene odbúravať. India preto predstavila plán, v ktorom sa zaviazala znížiť produkciu emisií skleníkových plynov až o 35 % do roku 2030. K tomu by mal výrazne pomôcť aj práve predkladaný návrh o zalesňovaní.

„Som si istý, že tento projekt konečne spustí zalesňovanie Indie. Náš lesný porast sa výrazne zvýši, čo bude mať za následok to, že až 1/3 Indie bude konečne zalesnená. Vďaka tomu dokážeme zachytiť až 2,5 miliardy ton skleníkových plynov.“, povedal indický minister životného prostredia Prakash Javadekar.

Peniaze na projekt boli zhromažďované 12 rokov zo strany indickej vlády, ako aj iných vlád, a tiež z darov rôznych súkromných spoločností. V krajine, kde v súčasnosti žije 1,2 miliardy ľudí, je životné prostredie pod obrovským tlakom. Je teda potrebné čím skôr prikročiť k takýmto projektom, kým na to životné prostredie a krajina ešte dokážu pozitívne reagovať.

wikimedia.org
wikimedia.org

Napriek tomu, ako tento zámer vyznieva dobre, ozývajú sa aj kritické hlasy. V krajine, kde je vysoká miera korupcie, sa mnohí oprávnene obávajú, ako budú finančné prostriedky prerozdeľované. Existujú dokonca správy, kde niektorí lesní úradníci zapaľujú časti lesa, ktoré spravujú, aby sa následne dostali k peniazom. Ďalší spochybňujú zámer vlády, kde vlastne chce lesy rozširovať, a či na to nebude využívaná poľnohospodárska pôda, ktorá teraz slúži na pestovanie plodín.

Neostáva nám nič iné, len počkať na to, ako sa India popasuje s týmto projektom. Je správne, že vznikol projekt, ktorý bude rozširovať lesné plochy, keďže 21 % lesov, ktoré má India v súčasnosti, je skutočne málo. Na druhej strane sú oprávnené obavy ako sa naloží s financiami a ako bude samotný projekt prebiehať. Treba si ale uvedomiť jednu zásadnú vec: Tak, ako človek nedokáže prežiť bez pľúc, tak ani Zem nedokáže prežiť bez lesov. Preto dúfame a veríme, že Indii sa tento krok podarí, krajina sa viac zazelená a všetkým sa bude na konci o trošku lepšie „dýchať“.

Uložiť článok

Najnovšie články