Foto: Pixabay

Nová ilúzia sa netýka len vizuálneho vnímania.

Náš mozog dokážeme oklamať skutočne rôznymi spôsobmi. Niektoré ilúzie nás donútia vidieť niečo, čo neexistuje, iné dokonca aj počuť. Netreba sa však ničoho obávať. Ide len o ilúziu, ktorá neznačí, že ste sa zbláznili. Niektoré z nich vás však dokážu poriadne zmiasť. Obzvlášť tá posledná, ktorú si môžete skúsiť aj doma.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nie je však zvuková ani vizuálna. Výskumníci z univerzity Johna Hopkinsa priznávajú, že pri prevádzaní tejto ilúzie si požičali klasický kúzelnícky trik. V prípade kúzelníckeho predstavenia dostane človek do rúk dva predmety, ktoré sa líšia veľkosťou, no nie váhou. Subjekt následne zistí, že ich váha sa líši, aj keď to tak v skutočnosti nie je. Tento trik vedci preskúmali v štúdii, publikovanej v časopise PsyArXiv.

Nepravdepodobné výsledky

Pri prevádzaní ilúzie oslovili vedci 30 dobrovoľníkov, ktorí mali za úlohu dvíhať škatuľku vážiacu 250 gramov a následne zdvihnúť dve ďalšie škatuľky, z ktorých každá vážila 30 gramov. Účastníci dostali do rúk najprv ťažkú škatuľku a potom všetky naraz. Až 90% zúčastnených sa vyjadrilo, že skupina škatuliek je ľahšia, ako škatuľka, ktorú mali v ruke osamote. Je samozrejme nemožné, aby niečo také bolo skutočné, no len to potvrdzuje, ako ľahko sa nechá mozog oklamať.

Čo sa deje?

Dokonca ani poradie dvíhania jednotlivých vzoriek nemalo nijaký vplyv na výsledky. Tie pritom dobrovoľníci uvádzali aj napriek tomu, že vedeli, že takýto výsledok nie je reálny ani možný. Vedci predpokladajú, že v tomto prípade reaguje mozog rovnakým spôsobom, ako pri ostatných ilúziách. Ide teda o chybu vo vnímaní, kedy mozog predpokladá, že sa niečo stane aj bez toho, aby to tak skutočne bolo, pretože si vypĺňa medzery realite, ktorej nerozumie.

Podobné výsledky má aj ilúzia, ktorá je v interných kruhoch známa ako McGurkov efekt. V prípade tohto GIFu boli ľudia presvedčení, že ho počujú. V skutočnosti ani toto nie je možné, keďže obrázok nesprevádza zvuková stopa. Mozog však predpokladá, že pozná zvuk, ktorý by mal počuť. V prípade škatuliek ide o prvú ilúziu svojho druhu (takú, ktorá nie je zvuková ani vizuálna), ktorá bola otestovaná.

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články