Kmeň Mashco Piro. Foto: Profimedia

Incident ukazuje, ako ťažba môže ohrozovať izolované kmene.

Takýchto miest po svete stále ubúda, a preto je dôležité ich čo najviac chrániť. Kým mnohí ľudia žijú v modernej spoločnosti v mestách či na vidieku, v rôznych odľahlých častiach našej planéty stále nájdeme izolované domorodé kmene, kde ľudia žijú prakticky rovnako ako ich predkovia stovky rokov pred nimi. No tieto kmene sú často ohrozované najmä prítomnosťou moderného sveta. 

Stret s drevorubačmi

Ako píše portál IFL Science, jeden z izolovaných kmeňov žijúcich v peruánskej Amazónii zaútočil pomocou lukov a šípov na drevorubačov, ktorí vykonávali ťažbu v ich blízkosti. Organizácia FENAMAD, ktorá zastrešuje kmene žijúce v okolí rieky Madre de Dios uvádza, že najmenej jeden drevorubač bol vážne zranený šípom. Incident sa odohral 27. júla, keď drevorubačov napadol izolovaný kmeň Mashco Piro. Je vhodné pripomenúť, že v oblasti žije viacero kmeňov a mnohé sú v kontakte s moderným svetom, ale práve tohto kmeňa sa to netýka.

Na prípad upozornila organizácia Survival International, podľa ktorej vláda krajiny uznala, že územie patrí kmeňu Mashco Piro, no na druhej strane nedostal formálnu ochranu. Drevorubači na mieste ale nemali čo robiť.

Kmeň Mashco Piro. Foto: Profimedia

Peruánske ministerstvo kultúry bolo požiadané o ochranu domorodcov s cieľom zabrániť budúcim stretom týchto dvoch nezlučiteľných civilizácií.

Aj tento útok ukazuje, aké je dôležité, aby územie kmeňa Mashco Piro bolo chránené. Organizácia Survival International pre portál IFL Science uviedla, že nie je možné, aby sa na území vykonávala ťažba a zároveň, aby neboli ohrozované životy domorodcov či drevorubačov.

Mashco Piro

Kmeň Mashco Piro má odhadom asi 750 členov a ide o jeden z najväčších izolovaných kmeňov na svete. Sú to nomádski lovci a zberači, ktorí žijú v dažďovom pralese. Kmeň mal pritom už aj v minulosti nie dobré skúsenosti s „modernou“ civilizáciou. V 19. storočí prišli na toto miesto otrokári, ktorí ich využívali pri pestovaní kaučuku, pričom členovia kmeňa boli často bití a, žiaľ, aj kruto mučení, znásilňovaní a vraždení, pričom sa odhaduje, že za obeť otrokárov padlo až niekoľko tisíc členov.

Dnes kmeň čelí novej hrozbe ťažobných spoločností, ale aj nelegálnemu výrubu, ktorému nezabráni zákon, ale len dôsledná kontrola oblasti štátnymi orgánmi s cieľom zachovať toto jedinečné spoločenstvo.

Uložiť článok

Najnovšie články