Vo výške viac ako 2400 metrov sa vo Švajčiarskych Alpách nachádza ikonický alpský hotel Belvédère. Ponúka jedinečnú scenériu na alpské vrcholky, ale najmä na ľadovec Rhonegletscher, ktorého voda je zdrojom známej európskej rieky Rhôna. Hotel, ktorý v minulosti okrem množstva turistov hostil aj pápeža či holywoodske hviezdy, je však dnes už uzavretý. Na idylke alpskej krajiny sa podpísali klimatické zmeny.
Nájdete ho len pár metrov od cesty, ktorá prechádza priesmykom Furka. Priesmyk spájajúci švajčiarske kantóny Uri a Valais, je považovaný za najkrajší horský priesmyk v celom Švajčiarsku a objavil sa aj v starej Bondovke Goldfinger z roku 1964. Okrem iného ponúka pohľad na majestátny ľadovec, ktorý je aj najväčším lákadlom turistov v okolí. Ten však posledné roky mizne alarmujúcou rýchlosťou a spolu s ľadom tak ubúda aj z turizmu.
Hotel Belvédère postavili priamo v jednej z ostrých zákrut priesmyku v roku 1882. V priebehu 20. storočia sa stal azda najikonickejším hotelom Álp a to nie len tých švajčiarskych. Obrovským lákadlom bolo najmä to, že hotel stál v podstate len 200 metrov od ľadovca. S výhľadom na Rhonegletscher a nádhernú alpskú scenériu mal hotel obrovský turistický potenciál, ktorý aj patrične využil. Prílevu turistov pomohol aj rozmach alpských železníc.
V druhej polovici 20. storočia, až do nového milénia však počet návštevníkov postupne klesal. Príčin je pritom hneď niekoľko. Najskôr to bolo zdokonalenie automobilovej dopravy. Cesta cez priesmyk autom už netrvala tak dlho a množstvo návštevníkov začalo horské hotely obchádzať. Najvýznamnejším faktorom sú však klimatické zmeny. Alpské ľadovce miznú, ustupujú, zmenšujú sa a stávajú sa tak nedostupnejšími. Už niekoľko rokov nepredstavujú také turistické lákadlo ako kedysi.
Ľadovec Rhonegletscher siahal kedysi hlboko pod hotel Belvédère. V súčasnosti končí približne na jeho úrovni. Od otvorenia hotela dodnes ustúpil ľadovec asi o 1,3 km. Za posledné roky sa ľadovec zmenšuje približne o 30-40 metrov ročne, počas najteplejších dní sa „skráti“ aj o 10 centimetrov. Pred očami tak mizne doslova z jedného dňa na druhý.
Hotel Belvédère zatvoril svoje brány už pred niekoľkými rokmi, a s najväčšou pravdepodobnosťou ich už ani nikdy neotvorí. Aj keď nejde o oficiálne zdôvodnenie, príčinou je zrejme nedostatok turistov, ktorý súvisí aj s extrémnym ústupom ľadovca. Turistov sem síce dodnes láka asi 100 metrov dlhý tunel priamo pod ľadom, ktorý bol veľkou atrakciou aj koncom 19. storočia, no ide o lokalitu, kvôli ktorej sa dnes už nikto nemusí v horskom priesmyku ubytovať.
AtlasObscura, AmusingPlanet
Nahlásiť chybu v článku