Aké dlhé je hrubé črevo? Ako sa volajú biele krvinky? Otestujte svoje vedomosti z biológie v dnešnom kvíze.
Po tom, ako sme vám pred niekoľkými dňami priniesli kvíz z fyziky, rozhodli sme sa, že dnes otestujeme vaše vedomosti z ďalšieho predmetu, ktorý u mnohých ľudí nebol veľmi obľúbeným, a to je biológia. Tak ako v prípade fyziky, aj biológia zasahuje do mnohých oblastí a sfér nášho života. V kvíze vám ponúkneme ku každej otázke tri možné odpovede a vašou úlohou bude určiť tú správnu. Prajeme vám veľa úspechov pri riešení.
Článok pokračuje pod videom ↓
Navštívte tiež našu sekciu kvízov a otestujte sa aj z iných testov.
Ktorú z týchto častí bunky nájdeme takmer výlučne iba v rastlinách?
Pixabay
Chloroplast je to fotosyntetický aktívny zelený plastid nachádzajúci sa v zelených častiach rastlín, niektorých prvokov a rias. Najviac sú zastúpené v asimilačnom pletive rastlinných listov. Obsahujú chlorofyl a prebieha v nich fotosyntéza.
Čo to znamená, ak povieme, že rastlina je dvojdomá?
Pexels
Ak na rastline rastú iba samčie alebo iba samičie kvety, hovoríme o dvojdomej rastline (samčia alebo samičia rastlina).
Ako sa v slovenčine nazýva žľaza thymus?
Pixabay
Detská žľaza alebo týmus (lat. thymus; gr. thymos = duša) je zaraďovaná medzi primárne orgány lymfatického systému a je uložená v hrudnom koši. V týmuse dochádza k dozrievaniu T-lymfocytov
Ako sa nazýva orgán, slúžiaci na prijímanie kyslíka z vody?
Pixabay
Žiabre sú orgány (u prvoústovcov ektodermálneho pôvodu) slúžiace na prijímanie kyslíka z vody. Žiabre sa vyvinuli u veľkého množstva rozličných vodných bezchordátov a tiež u niektorých chordátov (napr. kruhoústnice, drsnokožce, ryby, larvy obojživelníkov), z čoho vyplýva, že majú rozličnú veľkosť, tvar a podobu.
Ktoré z týchto organizmov sú nebunkové?
Pixabay
Vírus je častica pozostávajúca z nukleovej kyseliny (DNA alebo RNA) vloženej do proteínovej schránky infikujúca živé bunky v biologických organizmoch. Vírusy zaraďujeme medzi nebunkové organizmy (Subcelullata).
Ako sa nazývajú biele krvinky?
Pixabay
Biele krvinky alebo leukocyty sú krvné telieska, ktoré tvoria najdôležitejšiu časť imunocytov, buniek tvoriacich bunkovú zložku imunitného systému.
Ako sa odborne nazýva slepé črevo?
Pixabay
Slepé črevo je vakovitý začiatok hrubého čreva. Hovorovo sa ako „slepé črevo“ chybne označuje červovitý prívesok slepého čreva (lat. appendix vermiformis).
Ako sa volá trubica, ktorá spája dutinu stredného ucha s nosohltanom?
Pixabay
Eustachova trubica (lat. tuba pharyngotympanica) alebo sluchová trubica (tuba auditiva (eustachii)) je trubica dlhá asi 3,5 – 4,5 cm, ktorá spája dutinu stredného ucha s nosohltanom. Umožňuje vyrovnávať náhle tlakové zmeny medzi atmosférickým tlakom a tlakom v strednom uchu. Môžu cez ňu prenikať do stredného ucha zápaly (najmä v detskom veku)
Kde sa tvorí v ľudskom tele žlč?
Pixabay
Žlč (gr. cholé; lat. bilis) je hustá telesná tekutina, ktorá sa tvorí v bunkách pečene, zbiera sa v žlčníku a počas trávenia sa vylučuje žlčovými cestami do dvanástnika.
Akú funkciu má pot?
Pixabay
Pot reguluje teplotu organizmu. K najväčšej produkcii potu dochádza, keď ho treba ochladiť.
Akú dĺžku má približne hrubé črevo u dospelého človeka?
Pixabay
Hrubé črevo (lat. intestinum crassum alebo colon) je trubicovitý orgán, je pokračovaním tenkého čreva. Jeho dĺžka je približne jeden a pol metra. V horných častiach je jeho hrúbka až 8 cm, smerom ku konečníku sa rozširuje.
Aká zaujímavosť platí o parazitovi toxoplasma gondii?
Pixabay
Tento parazit, ktorý je v ľudskej populácii pomerne hojne rozšírený, môže skutočne ovplyvňovať ľudské správanie. Viac o ňom si prečítajte v našom článku.
Ktorá z týchto chorôb sa štandardne neprenáša bozkávaním?
Pixabay
Prenos AIDS je najčastejší nechráneným pohlavným stykom a používaním spoločných injekčných striekačiek. AIDS sa slinami neprenáša, preto je prenos AIDS pri bozkávaní iba v teoretickej rovine, napríklad pri krvácaní ďasien.
Akými písmenami sa označujú bázy tvoriace štruktúru DNA?
Pixabay
Bázy nukleových kyselín sú zásadité heterocyklické zložky nukleových kyselín. Delia sa na purínové bázy (adenín, guanín) a pyrimidínové bázy (cytozín, uracil, tymín).
Koľko zubov má dospelý ľudský chrup?
Pixabay
Dospelý človek má 32 trvalých zubov. 8 rezákov (lat. dens incisivus), 4 očné zúbočky (lat. dens caninus), 8 črenových zubov (lat. dens premolaris) a 12 stoličiek (lat. dens molaris).
Vyhodnotenie:
Skvelé, o biológii vieš toho skutočne veľa. Gratulujeme 🙂
Vyhodnotenie:
Pekný výsledok, biológia ti nerobí zásadný problém 🙂
Vyhodnotenie:
Niečo vyšlo niečo nie, ale inak príjemný výsledok 🙂
Vyhodnotenie:
Daj si kvíz opäť a odpovedz správne na všetky otázky 🙂
Prosím zdieľajte tento kvíz na zobrazenie výsledkov.
Nahlásiť chybu v článku