Foto: Pixabay/Pixabay

Ak chce žena audienciu u pápeža, protokol vyžaduje, aby mala oblečené dlhé čierne šaty s vysokým golierom a zahalenými ramenami.

Katolícka cirkevná tradícia už po celé stáročia prikazuje, aby ženy na audiencii u pápeža boli zahalené do dlhého odevu čiernej farby. Aj keď sa nám čierna väčšinou spája so smútkom, v minulosti symbolizovala čierna farba pokoru a pietu. A tohto pravidla sa musia ženy držať aj dnes, a to aj v prípade, že nie sú katolíčky, ako napríklad anglická kráľovná. Sedem žien na svete však tvorí výnimku. Na audiencii u pápeža môžu byť odeté do bielej.

Článok pokračuje pod videom ↓

Tejto výnimočnej výsade sa hovorí Le privilège du blanc, v preklade Právo na bielu. Výsada môže byť udelená len panujúcej princeznej, alebo kráľovnej, ktorá je katolíčka a udeliť ju môže samotný pápež. Pridelenie Le privilège du blanc vyžaduje isté postavenie a sobáš s monarchom, ktorý je taktiež katolíkom. Takému katolíckemu monarchovi môže pápež taktiež udeliť výnimku. Ak je princezná alebo kráľovná katolíčka a vydá sa za nekatolíckeho monarchu, nemôže jej byť výnimka udelená. V súčasnosti žije na svete len sedem ľudí, ktorí podmienky spĺňajú a ktorým pápež takúto výnimku udelil.

Charlene, princezná Monaka, ktorej výnimku udelil v roku 2013 pápež Benedikt XVI.

wikipedia.org

Španielskej kráľovnej Sofii bola taktiež udelená výnimka a teda právo obliecť si na audienciu u pápeža biele šaty. Kráľovnou sa stala po tom, čo sa na trón dostal jej manžel kráľ v roku 1975.

wikipedia.org

Belgická kráľovná Paola, ktorá sa na trón dostala po boku svojho kráľovského manžela v roku 1993.

wikipedia.org

Luxemburská veľkovojvodkyňa Maria Teresa, ktorá sa na svoj post dostala po boku svojho manžela v roku 2000.

wikimedia.org

Medzi aristokraciu s udelenou výnimkou patrí aj belgická kráľovná Mathilde, ktorá na belgický trón zasadla po vzostupe svojho manžela v roku 2013.

wikimedia.org

Výsadu udelil pápež aj španielskej kráľovnej Letizii, ktorá je nevestou kráľovnej Sofie a je jej nástupkyňou. Stalo sa tak v roku 2014, keď kráľovná Sofia a jej manžel kráľ Juan Carlos abdikovali, aby mohol na trón zasadnúť ich syn Felipe IV.

wikimedia.org

A poslednou ženou s udelenou výnimkou je neapolská princezná, ktorej výnimku udelil pápež Pius XI ešte v roku 1929.

wikimedia.org

Medzi ženy, ktorým bola udelená Le privilège du blanc sa mohla zaradiť aj ôsma členka aristokracie, a to holandská kráľovná Maxima. O možnosť takéhoto privilégia však prišla, keď sa vydala za protestantského kráľa Willema- Alexandera, pápež jej teda výnimku udeliť nemohol.

Pozri aj: Vatikán čelí obrovskému škandálu. V byte patriacemu cirkvi sa konala gay párty plná drog

providr.com
Uložiť článok

Najnovšie články