Ak ste pehatí, vaši rodičia vám možno v detstve vraveli, že pehy sú bozky od anjela, alebo hviezdy na nočnej oblohe žiariace na vašej tvári. To všetko je skutočne veľmi pekné a milé. No asi vás veľmi neprekvapíme, ak napíšeme, že pehy nie sú ani bozky, a ani hviezdy na vašej tvári.
Pehy sú malé oblasti kože, ktoré obsahujú vysoký podiel melanínu. Melanín je pigmentový proteín zodpovedný za farbu vašich očí, kože a vlasov. Je produkovaný kožnými bunkami nazývanými melanocyty. Melanín pôsobí ako prírodná ochrana proti slnku, stmavuje pokožku a chráni ju pred nebezpečným UV svetlom.
Pri niektorých ľuďoch je melanín je produkovaný rovnomerne po celej koži, no pri ľuďoch s pehami sa melanín formuje do malých bodiek, ktoré sú tmavšie a chránia tak kožu pred slnečným svetlom. Tieto škvrny miznú alebo sa zmenšujú, keď sú vystavované menšiemu slnečnému svetlu, napríklad v zime.
Nikto sa nerodí s pehami. Tie vznikajú až po určitom čase strávenom na slnku. Presne nevieme, prečo sa rodia ľudia pehatí, no vieme, že to má čo dočinenia s génom zvaným MC1R. Tento gén kontroluje koľko a akého druhu melanínu sa bude v ktorej časti tela produkovať. Melanín môže byť totižto tmavohnedý, vtedy ho nazývame eumelanín a bledožltý, ten sa nazýva pheomelanín.
Ak je aktívny gén MC1R, telo produkuje viac eumelanínu, ktorý vedie k tmavým vlasom a snaží sa chrániť kožu pred slnkom. Ak je tento gén neaktívny, potom sa produkuje viac pheomelanínu, ktorý vedie k svetlejšej koži, blond, alebo červenším vlasom a sklonu k pehám. Ako ste si ale určite všimli, nie každý s červenými vlasmi má pehy a naopak. Vedci sa domnievajú, že tu hrá rolu kombinácia rôznych génov, ktoré to zapríčiňujú, avšak táto oblasť nie je ešte dostatočne preskúmaná.
Ak máte pehy, tak ste na tom tak, ako 1-5% svetovej populácie. Neaktivita génu M1CR je dedičná a vznikla pravdepodobne už pred 40 000 rokmi v období doby ľadovej, kedy bol na zemi nedostatok slnečného svetla. Pehy sú teda priamym dôsledkom doby ľadovej, ktorá sa u ľudí prejavuje aj po desiatkach tisícov rokov odvtedy, ako skončila. Ak vám pehy veľmi prekážajú, po porade s lekárom sa môžu zvoliť rôzne postupy, ktoré ich zredukujú, alebo odstránia.
Nahlásiť chybu v článku