Osoba, ktorá má nový koronavírus, je infekčná, čiže vylučuje z tela vírusy, už dva dni pred nástupom prvých príznakov ochorenia COVID-19.
TASR o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková s tým, že inkubačný čas ochorenia COVID-19 je dva až 14 dní. Ojedinele však môže byť aj dlhší, dokázaný bol už aj v trvaní 27 dní. Vo väčšine prípadov je inkubačný čas päť až šesť dní.
Domáca karanténa je kľúčová
„Inkubačný čas je časovým intervalom od vniknutia mikroorganizmu do vnímavého jedinca po objavenie sa prvých klinických príznakov ochorenia, ktorý je charakteristický pre danú infekciu,“ vysvetlil ÚVZ s tým, že inkubačný čas jednotlivých ochorení sa zvykne líšiť. Tvrdí, že je dôležité ho poznať, pretože je jedným z najvýznamnejších parametrov ochorenia COVID-19, ktorý pomáha pri odhadovaní rizika nákazy a slúži na efektívnu ochranu blízkych.
Pri ochorení COVID-19 sa za jedno z opatrení, ktoré má prerušiť cesty prenosu nákazy, považuje domáca izolácia pozitívnych osôb a karanténa ich kontaktov. „Osoby, ktoré boli v kontakte s infikovaným, podstupujú karanténu, ktorá má spravidla dĺžku zodpovedajúcu maximálnemu inkubačnému času daného ochorenia. Po uplynutí tejto lehoty by už osoba nemala byť infekčná,“ povedali hygienici.
Aj infikovaný môže mať negatívny test
Počas inkubačného času ochorenia môže ľuďom, ktorí sú infikovaní novým koronavírusom, vyjsť negatívny test. ÚVZ SR to zdôvodnilo tým, že v čase odberu vzorky sa vírus ešte nestihol v tele namnožiť do tej miery, aby ho bolo možné spoľahlivo odhaliť. Preto je potrebné podľa odborníkov podstúpiť testovanie s dostatočným časovým odstupom od chvíle, keď došlo k úzkemu kontaktu s infikovanými osobami. Vzhľadom na výskyt nových variantov vírusu sa testovanie v súčasnosti podstupuje najskôr na ôsmy deň. V prípade, že sa u niekoho dostavili klinické príznaky, má sa dať testovať hneď.
Po úzkom kontakte s chorým je povinná 14-dňová karanténa
Izoláciu v trvaní 14 dní je povinné dodržať nielen pri diagnostikovaní ochorenia COVID-19, ale aj v prípade úzkeho kontaktu s nakazeným. Úrad verejného zdravotníctva o tom informoval na sociálnej sieti.
„Ak ste prišli do úzkeho kontaktu s osobou, ktorá neskôr dostala pozitívny výsledok testu na ochorenie COVID-19 a k stretnutiu došlo v období dvoch dní pred odberom pozitívnej vzorky, musíte podstúpiť karanténu,“ spresnili hygienici s tým, že o karanténe je nutné informovať svojho všeobecného lekára.
Testovanie RT-PCR metódou je možné podstúpiť najskôr na ôsmy deň od posledného kontaktu. „Ak je týmto úzkym kontaktom pozitívna osoba, s ktorou žijete v jednej domácnosti, tak na piaty deň,“ doplnili s tým, že 14-dňová izolácia musí byť dokončená aj v prípade negatívneho výsledku testu.
Kto nemusí ostať v karanténe?
Karanténa sa začína počítať od posledného kontaktu s pozitívnou osobou. „Ak ide o osobu vo vašej domácnosti, za deň posledného kontaktu sa považuje piaty deň, odkedy vám odobrali vzorku na diagnostiku COVID-19, prípadne piaty deň od prvých príznakov ochorenia u osoby, s ktorou žijete v jednej domácnosti,“ dodali.
V prípade, že sa prejavia počas karantény príznaky, musí ju ukončiť lekár. „Povinnosť karantény sa nevzťahuje na osoby, ktoré v ostatných troch mesiacoch prekonali ochorenie COVID-19, avšak len v prípade, že sa u nich nevyskytnú príznaky ochorenia,“ spresnili hygienici.
Nahlásiť chybu v článku