Ak sa u žiaka objavil nový príznak ochorenia COVID-19, ktorý nesúvisí s už známymi zdravotnými ťažkosťami dieťaťa, mal by preventívne zostať doma. Radia to odborníci z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v súvislosti s prvými dňami v novom školskom roku 2021/2022. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.
„Rovnako by dieťa malo preventívne zostať doma v prípade, že je podozrenie na ochorenie COVID-19 u niektorého z členov rodiny,“ zdôraznila epidemiologička Dagmar Kollárová, vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Trnava.
Príznaky rozšíreného variantu delta
V kontexte ochorenia COVID-19 sa rodičia majú zamerať najmä na príznaky, ako sú zvýšená teplota alebo horúčka, pocit plného nosa, výtok tekutých hlienov z nosa, kašeľ, bolesti hrdla, hlavy, svalov alebo brucha, dýchavičnosť, únava, nevoľnosť či vracanie, hnačka, nechutenstvo či zápal spojiviek. Pri výskyte príznakov odborníci odporúčajú poradiť sa o ďalšom postupe s pediatrom, pričom dôraz kladú na to, aby ho ľudia kontaktovali najskôr telefonicky.
ÚVZ tvrdí, že kolektív detí môže predstavovať pre svoje bezprostredné správanie (behanie, krik, spev, množstvo interakcií, charakter školy ako priestor s veľkou koncentráciou osôb) rizikovejšie prostredie, čo sa potvrdilo množstvom epidémií v školských a predškolských zariadeniach počas druhej vlny pandémie. „Ak dieťa navštívilo mimoškolský kolektív či podujatie a je vám známe, že viacero účastníkov má klinické ťažkosti, neposielajte dieťa do školy a poraďte sa o vhodnom postupe s jeho pediatrom,“ odporúča Mária Štefkovičová, hlavná odborníčka hlavného hygienika SR pre epidemiológiu.
Deti mladšie ako 12 rokov sa na Slovensku proti ochoreniu COVID-19 neočkujú, preto je podľa ÚVZ SR predpoklad, že školské kolektívy budú náchylnejšie na vznik epidémií. Deti zároveň môžu byť takzvaným pomyselným „spojivom“ v tretej vlne pandémie medzi školou a svojimi rodinami s následnou možnosťou šírenia na pracoviská rodinných príslušníkov a naopak. „Žiadame preto o dôsledné dodržiavanie nastavených opatrení vrátane karantény, v opačnom prípade nemožno vylúčiť početnejší vznik ohnísk nákazy v kolektíve detí v tejto vekovej skupine,“ dodala Račková.
Nahlásiť chybu v článku