V prípade príznakov respiračného ochorenia nie je vhodné chodiť do práce, navštevovať verejné miesta či podujatia. Choré deti nemajú byť v škole ani u starých rodičov, ktorí sú rizikovou skupinou. Najvhodnejšia je izolácia od ostatných. Na sociálnej sieti to pripomenul Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
O zdravotných problémoch by sa pacienti mali vždy najskôr poradiť so svojím lekárom, prípadne pediatrom dieťaťa. „Nechoďte za svojím ošetrujúcim lekárom osobne bez ohlásenia. Vopred ho telefonicky kontaktujte a informujte ho o svojom zdravotnom stave vrátane epidemiologickej a cestovateľskej anamnézy. Váš ošetrujúci lekár určí postup diagnostiky ochorenia a liečby,“ upozornil ÚVZ.
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zároveň odporúča občanom, ktorí pociťujú príznaky ochorenia COVID-19, aby využili bezplatnú možnosť testovania PCR testami. Tie sú pri príznakoch ochorenia plne hradené zo zdravotného poistenia. „Testovanie po vlastnej línii odporúčame najmä v prípadoch, keď nie je možné sa skontaktovať s lekárom, ktorý by určil vhodný postup,“ priblížil ÚVZ.
V prípade mimoriadnych zdravotných udalostí by mal pacient volať priamo na číslo 155 a informovať dispečing, že vzhľadom na príznaky môže mať ochorenie COVID-19.
Najčastejšie príznaky
Infikovaní majú väčšinou príznaky, akými sú bolesť hlavy, vysoká teplota či hlieny v nose, teda podobné bežnej viróze či nádche. Ochorenie len zriedkavejšie sprevádza suchý kašeľ alebo strata čuchu a chuti, a preto chorým ľuďom ani nemusí napadnúť, že ide o koronavírus.
Strata čuchu a chuti, ktoré boli doteraz tými najjasnejšími identifikátormi, už nie sú ani v prvej desiatke najčastejšie sa vyskytujúcich symptómov. Ak sa mladý človek prípadne dieťa nakazí delta variantom koronavírusu, môže mať pocit, že ide skôr o prechladnutie s ťažším priebehom. Ľuďom z rizikových skupín však stále hrozí, že priebeh ochorenia u nich bude veľmi vážny. Aj preto je očkovanie jedinou bezpečnou a úspešnou stratégiou na zvládnutie pandémie.
Nahlásiť chybu v článku