safety4sea.com/motley.ie

Jemenu hrozí obrovská humanitárna katastrofa. Hladomor a cholera postihuje prakticky každého jej obyvateľa.

Župné voľby, Katalánsko, Donald Trump a Severná Kórea. To sú témy, ktorých sa týka väčšina správ z posledného obdobia. V jednej krajine na arabskom polostrove však riešia celkom iné problémy. V Jemene žilo v roku 2016 asi 27,5 milióna obyvateľov. Správy OSN hovoria, že hladomoru v Jemene čelí momentálne 7 miliónov ľudí a ďalších 20 je závislých na humanitárnej pomoci. Katastrofa teda postihla takmer každého občana krajiny.

Článok pokračuje pod videom ↓

Jemen, ležiaci na juhu Arabského polostrova, je jednou z najchudobnejších krajín v tejto oblasti. Možno preto „nikoho“ nezaujíma, že v krajine dnes na smrť hladujú milióny ľudí. Ako k tomu vlastne prišlo?

Foto: Wikimedia

Konflikt v Jemene

Všetko sa začalo v roku 2010. Arabská jar, vlna protestov, nepokojov a revolúcií neobišla ani Jemen. Krajina sa za dva roky dostala na pokraj občianskej vojny. Vtedajší prezident Alí Abdalláh Sálih nakoniec rezignoval a moc predal do rúk viceprezidenta. Začali rozhovory o novej ústave, ktorá mala konflikt umierniť. Do konfliktu sa však zapojila Saudská Arábia, ktorá s Jemenom hraničí na severe. Začala ostreľovať Hutiov, povstaleckú skupinu Šiitov na severe Jemenu v domnení, že pomôže novej úradujúcej jemenskej vláde. Situácia sa však celkom vymkla kontrole.

Foto: Wikimedia

Hladomor a cholera

Od roku 2015 sa Jemen oficiálne zmieta v brutálnej občianskej vojne. Ostro odsudzovaná intervencia Saudskej Arábie ponúkla rebelským Hutiom dôvod na obsadenie hlavného mesta Sana. Občianska vojna si podľa OSN do marca 2017 vyžiadala životy 16 000 ľudí, z toho 10 000 civilistov. Vojna však priniesla aj ďalší problém. Nefungujúca krajina trpí nedostatkom všetkého. Jedlo a voda je privilégiom, ktoré si nemôže nikto dovoliť. Jemen postihol najdesivejší hladomor, aký svet od konca druhej svetovej vojny nevidel.

YEMEN HUNGER

Okrem hladomoru sa v Jemene objavil v tomto roku ďalší veľký problém, a to cholera. Epidémia choroby, ktorá ak je neliečená, dokáže zabíjať, napadla občanov Jemenu ako chrípka. Podľa OSN je v krajine momentálne nakazených 900-tisíc ľudí, z veľkej časti detí, a do konca roku počíta s číslom 1 milión. Okrem najväčšieho hladomoru teda Jemen čelí aj najhoršej epidémii cholery v modernej histórii sveta. Výsledok je, že v krajine umrie v priemere každých 10 minút jedno dieťa.

UNHCR News Story: One year on, thousands flee Somalia every month, but successes too

Blokáda Jemenu = humanitárna katastrofa

Najnovšie správy z Arabského polostrova sú predzvesťou obrovskej humanitárnej katastrofy. Do krajiny totiž prestala prúdiť humanitárna pomoc, od ktorej sú životy obyvateľov krajiny závislé. Absencia liekov, potravín a vody v Jemene je pre milióny ľudí rozsudkom smrti. Po vystrelení balistickej strely povstalcov na územie Saudskej Arábie, ostala krajina odrezaná od sveta. Saudská Arábia vyhlásila kompletnú blokádu Jemenu, uzavrela jeho hranice i prístavy. Tento krok odôvodnila tým, že chce zabrániť dodávkam zbraní povstalcov z Iránu. Irán samozrejme tieto obvinenia odmieta a tvrdí, že žiadne zbrane do Jemenu neposiela.

Kým sa Jemenskí susedia hašteria, v krajine čelia smrti hladom milióny civilistov. Saudská Arábia samozrejme nemohla vystrelenie balistickej strely na svoje územie ignorovať. Kompletná blokáda Jemenu však zastavila aj dodávky humanitárnej pomoci, ktorá do Jemenu prúdila. Na hraniciach ostávajú už niekoľko dní stáť zásoby liekov, potravín i vody. Už v staršom článku sme zastali názor, že ak svet vyriešeniu Jemenskej kríze nepomôže, humanitárna katastrofa v podobe miliónov mŕtvych sa pravdepodobne stane realitou. Svet nezasiahol, zasiahla Saudská Arábia a odstrihla Jemen od sveta. Humanitárna katastrofa sa pravdepodobne stala realitou.

Pozri aj: Štyri oblasti sveta a milióny hladujúcich. A za všetko môže človek

cnn.com , abc.net.au, cbsnews.com
Uložiť článok

Najnovšie články