Je to miesto, ktoré ľuďom naháňa hrôzu ešte aj dnes. Kedysi totiž slúžil ako karanténny ostrov pre ľudí, ktorí boli nakazení morom. Neskôr sa ostrov premenil na masový hrob pre tých, čo nákazu neprežili.
Karanténna stanica a neskôr psychiatria
Poveglia je malý ostrov nachádzajúci sa neďaleko Benátok v Benátskom zálive. Prvé zmienky o ostrove pochádzajú ešte z roku 421 a až do roku 1379 si tu obyvatelia spokojne nažívali. Niekoľko rokov slúžil ostrov aj ako strategický bod, na ktorom bola vybudovaná pevnosť. Vďaka nej mali byť Benátky chránené pred útokmi nepriateľov.
Až keď milióny ľudí zomierali kvôli morovej epidémii, sa na ostrove Poveglia začali diať skutočné hrôzy. V tom čase totiž začal slúžiť ako karanténne miesto pre ľudí nakazených morom a inými nákazlivými ochoreniami, pričom málokto z ostrova odišiel živý. V čase, keď morová epidémia vrcholila, v jednom nemocničnom lôžku ležali aj traja či štyria chorí. Keď bol niektorí z nich príliš slabý, neraz si ho pracovníci pomýlili s mŕtvolou a človek, ktorý ešte žil, tak skončil v masovom hrobe. Aj keď je ostrov rozmermi veľmi malý, moru tu podľahlo údajne až 100-tisíc ľudí. Tie najodvážnejšie odhady hovoria až o 160-tisíc ľuďoch, pričom telá väčšiny z nich boli spopolnené. Popol mŕtvych ľudí tvorí až polovicu zeminy na ostrove.
Do Benátok totiž prúdili desiatky lodí s obchodníkmi a mesto sa snažilo zabrániť tomu, aby sa spolu s tovarom dostal za jeho múry aj mor. Od roku 1777 prešla na ostrove inšpekciou každá jedna loď a každý, kto prejavoval hoci len mierne príznaky nákazy, musel ostať na ostrove najmenej 40 dní. Ako karanténna stanica slúžil ostrov Poveglia až do roku 1814.
Vyčíňal tu krutý psychiater?
V roku 1922 tu bola zriadená dokonca aj psychiatrická nemocnica, v ktorej lekár na pacientoch údajne vykonával hrôzostrašné experimenty. Keď pacient z nevysvetliteľných príčin zomrel, oficiálnou príčinou úmrtia sa stal pád zo zvonice, ktorá sa na ostrove nachádzala. Neskôr bola psychiatrická nemocnica premenená na opatrovateľské zariadenie. Svoje brány toto miesto naposledy zavrelo ešte v roku 1968 a ani pacienti nakazení morom tu už dávno nežijú a nezomierajú, vstup na ostrov je však prísne zakázaný.
Niet sa čo čudovať, aj po toľkých rokoch je Poveglia stále jedným z najdesivejších miest v Európe. Práve desivá minulosť tohto miesta však láka milovníkov adrenalínu a v roku 2016 museli na ostrove zasahovať záchranné zložky. Piati americkí turisti sa totiž na ostrov odviezli vodným taxíkom a rozhodli sa, že tu strávia noc. Po zotmení ich však premohol strach a začali volať o pomoc. Minulosť ostrova, ale aj následky morovej epidémie inšpirovali aj filmárov a v roku 2011 bol natočený film The Plague Doctor.
Na chvíľu sa zvažovalo, že ostrov bude využitý na poľnohospodárske účely, od tejto myšlienky však úrady rýchlo upustili. V roku 2014 sa Benátky pokúsili život na ostrove Poveglia obnoviť a spustili aukciu v nádeji, že na mieste niekdajšej nemocnice vznikne napríklad luxusný hotel. Súčasťou aukcie boli okrem Poveglie aj ďalšie štyri miesta, verejnosť však nadšená nebola. V roku 2015 zas vznikol nápad vyzbierať finančné prostriedky, z ktorých by sa na ostrove vybudoval park, reštaurácie, hotel, domov dôchodcov či študentské centrum. Nestalo sa však a budúcnosť ostrova ostala naďalej neistá.
All That Is Interesting, Atlas Obscura, Wikipedia
Nahlásiť chybu v článku