Foto: unsplash

Následky globálneho otepľovania sú čoraz viac viditeľné.

Už sa jednoducho nedajú viac prehliadať. Dôkazom je ľadovec Okjökull, ktorý sa následkom zvyšujúcich sa teplôt v roku 2014 celkom vyparil z povrchu Zeme. Ako však píše Daily Mail, zdá sa, že už čoskoro sa dočkáme ďalšieho dôkazu. V Arktickom oceáne by sa totiž mal čoskoro roztopiť všetok ľad.

Článok pokračuje pod videom ↓

Oteplenie o 2 až 2,5°C

Prechod medzi polárnym letom a zimou je obdobím, kedy sa v Arktickom mori každý rok nachádza najmenej ľadu. Zdá sa však, že tento september bude rekordný a Arktické more bude bez ľadu úplne. Stačí totiž nárast globálnej teploty o 2 až 2,5°C a aj keď sa zdá, že to nie je veľa, následky môžu byť katastrofálne.

Katastrofálne následky pre zvieratá

Ak zmizne v septembri všetok ľad, znamená to, že sa počas polárnej zimy bude ťažšie tvoriť nový, pričom najviac ľadu by malo byť v Arktickom oceáne v marci. Od ľadu sú však závislé mnohé zvieratá žijúce v arktickej oblasti, napríklad tulene či polárne medvede. Bez ľadu zmizne aj ich priestor pre život a zároveň priestor, kde môžu vychovávať mláďat. S hrozivou predpoveďou prišli vedci z univerzity v Cincinnati a svoje zistenia publikovali v časopise Nature Communications.

Foto: unsplash

Stačí rozdiel 0,5°C

Vďaka vypracovaným klimatickým modelom a štatistickým metódam sa vedcom podarilo vyrátať teplotný rozdiel, ktorý zapríčiní, že z minimálnej ľadovej pokrývky sa stane počas spomínaného prechodného obdobia nulová. Aj bez zvyšujúcej sa teploty sú zmeny spôsobené prechodnými obdobiami dramatické, stačia však 2°C na to, aby sa vychýlili do extrému. Výpočty napríklad ukázali, že ak teplota stúpne o 1,5°C, existuje 6 percentná pravdepodobnosť, že bude Arktický oceán celkom bez ľadu. Ak však teplota stúpne o 2°C, pravdepodobnosť prudko poskočí až na 28 percent.

Na Parížsku dohodu je už neskoro

Zabrániť drastickým zmenám mala Parížska dohoda o zmene klímy, ktorá ustanovila, že globálna teplota nesmie stúpnuť o viac než o 2°C. Zdá sa však, že na výstrahy je už neskoro. Už teraz lámeme rekordy a v rokoch 2015, 2016 a 2017 bol zaznamenaný prudký úbytok ľadu.

Foto: unsplash

Zmeny klimatických vzorcov

Ak budú klimatické zmeny pokračovať takýmto tempom aj naďalej, v ohrození sa ocitnú nielen zvieratá, ale aj ľudia, pre ktorých je arktická oblasť domovom. Navyše, aj tak zdanlivo malá zmena, ako je topenie ľadu, môže spôsobiť množstvo ďalších zmien v klimatických vzorcoch a tie môžu mať nedozerné následky. Zmeniť sa môže napríklad spôsob, akým cirkuluje voda v oceáne. Okrem toho, čím je teplejšie, tým je menej ľadu a čím je menej ľadu, tým menej sa odráža od povrchu Zeme slnečnej radiácie, čo v konečnom dôsledku znamená ešte prudšie otepľovanie.

dailymail
Uložiť článok

Najnovšie články