Niekto si nevie predstaviť začať svoj deň bez šálky kávy či čaju. V týchto nápojoch sa prirodzene nachádza kofeín, stimulant s povzbudivým účinkom, vďaka ktorému sa cítime sviežejšie. Je to v podstate droga, ktorá ale nie je nijako regulovaná, narozdiel od celého radu ďalších. Pritom dokáže byť pri veľkých množstvách nebezpečná a dokonca spôsobiť aj smrť.
Dosiahnuť dávky kofeínu, ktoré by nás ohrozovali na zdraví sa pri pití kávy, čaju alebo energetických nápojov dosahujú veľmi ťažko. Iné je to však pri čistej forme, ktorá sa predáva buď vo forme prášku alebo tabliet, informuje web Science Alert. Ním sa dá pri nedodržaní pokynov ľahko predávkovať a stavy, aj keď nemusia hneď človeka ohrozovať na živote, sú nebezpečné a nepríjemné.
Dávka na úrovni 60 káv
Predávkovanie opisuje aj nová prípadová štúdia zo Spojeného kráľovstva, ktorá upozorňuje, prečo by si ľudia mali pri užívaní čistého kofeínu dávať veľký pozor na dávkovanie.
Správa z Nemocnice kráľovnej Alžbety v Londýne uverejnená v BMJ Case Reports opisuje prípad 26-ročnej ženy, ktorá tam prišla tri hodiny po tom, čo prehltla dve lyžice práškového kofeínu, čo predstavuje asi 20 gramov. To podľa odhadu americkej Správy potravín a liečiv FDA je dávka ako vypitie 50 až 60 káv naraz, teda množstvo, ktoré môže mať smrteľné účinky.
„Už požitie jedného až dvoch gramov kofeínu má významné toxické účinky,“ uvádzajú vedci, pričom píšu, že k fatálnemu predávkovaniu kofeínom už došlo aj po užití viac ako piatich gramov s koncentráciou kofeínu v krvi vyše 80 miligramov na liter.
Pri tomto prípade mala však pacientka obrovské šťastie, keďže u nej zaznamenali vyššiu ako smrteľnú koncentráciu, a to pri prvom meraní uskutočnenom po 7 hodinách. V krvi vtedy mala koncentráciu 147 miligramov na liter. Je teda pravdepodobné, že predtým mala koncentráciu ešte vyššiu.
Komplikovaná liečba
Do nemocnice pacientka prišla s búšením srdca, potením, úzkosťou a problémami s dýchaním. Mala tiež abnormálne rýchly srdcový rytmus, nízky krvný tlak, trpela hyperventiláciou a vracaním.
Vyšetrenia odhalili nahromadenie kyseliny v tele, stav nazývaný metabolická acidóza, respiračnú alkalózu, čo je nerovnováha oxidu uhličitého a kyslíka v krvi a tiež mala vysoký počet bielych krviniek.
Nasadili jej liečbu tekutinami a elektrolytmi, no keďže sa jej stav nezlepšoval, presunuli ju na jednotku intenzívnej starostlivosti a nasadili hemodialýzu, čiže prečisťovanie krvi a zapojili ju na pľúcny ventilátor.
Liečili ju tiež vnútrožilne hydrogénuhličitanmi na úpravu jej prekyslenia organizmu, dostala lieky na báze síranu horečnatého na kontrolu arytmie a aktívne uhlie na pomoc obličkám pri čistení toxínov. Dostala tiež hormón noradrenalín na potlačenie účinku kofeínu na krvný tlak.
Na odstránenie potenciálnych toxických produktov v tukoch jej bola podaná tuková emulzia intralipid, ktorý sa zvyčajne používa ako zdroj energie a živín.
Prežila smrteľnú dávku
Takáto kombinácia liečby žene zafungovala a po dvoch dňoch ju mohli extubovať a odpojili ju z dialýzy. Ešte týždeň však bola ponechaná v nemocnici na sledovaní. Mesiac po prepustení už nemala žiadne ťažkosti a prišla sa osobne poďakovať lekárskemu tímu, ktorý jej zachránil život.
Lekári a vedci aj v súvislosti s týmto prípadom upozorňujú, že ľudia si musia dávať veľký pozor pri užívaní kofeínu a neprekračovať odporúčané dávky.
Nahlásiť chybu v článku