Neďaleko Nového Zélandu hlboko pod hladinou oceánu číha nebezpečenstvo s neuveriteľnou silou. Dôsledkom podsúvania lytosferických dosiek vznikla trhlina, ktorá už nie je len možným nebezpečenstvom. Vedci nedokážu stanoviť, kedy zemetrasenie zasiahne, no vlna, ktorá s jeho príchodom vznikne, bude schopná so sebou zobrať celé mestá.
V okolí severnej časti ostrova Nový Zéland existuje zóna, v ktorej sa pod seba podsúvajú austrálska a tichooceánska zemská platňa. Trhlina, ktorá týmto javom vzniká, má dokonca aj svoje meno. Vedci ju nazvali Hikurangi a rozhodli sa na ňu lepšie pozrieť po tom, čo v roku 2016 susedná Kaikoura spôsobila zemetrasenie, ktoré otriaslo južným ostrovom Nového Zélandu.
A rupture of NZ’s largest faultline could be worse than the Japan quake of 2011, a geologist has warned https://t.co/lkPwvzy6rr
— Newshub (@NewshubNZ) 10. januára 2019
V minulosti vedci o tejto trhline vedeli, ale nevenovali jej nejak zvláštnu pozornosť. To sa však radikálne zmenilo. Dohady o tom, či zasiahne, sa tak behom krátkej chvíle zmenili na otázku, kedy zasiahne. Vzhľadom na túto hrozbu zahájili tvorbu plánu „Odozva na Hikurangi“, ktorý bude zrealizovaný v prípade uskutočnenia zemetrasenia s následnou tsunami.
Samotný plán zahŕňa päť skupín pre civilnú núdzovú obranu, pozostávajúcich zo spolupráce rôznych komunít severného a južného ostrova Nového Zélandu. Zároveň poskytne obyvateľom jasný návod, ako sa čo najlepšie pripraviť na prežitie tohto veľkého prírodného zásahu. Odhadovaná magnitúda zemetrasenia je 8,9 a vlna, ktorú vytvorí s určitosťou zasiahne, ba priam zmetie mestá v severnej časti ostrova.
Vedúca projektu Natasha Goldring konštatuje, že odhadovaná sila zemetrasenia sa môže byť reálna: „Scenár, na základe ktorého sa snažíme vytvoriť podporný plán pre obyvateľov, je veľmi realistickým príkladom toho, čomu by sme mohli čeliť v našich životoch alebo toho, čoho sa dožijú naše vnúčatá, či pravnúčatá.“
„Vieme, že Hikurangi môže spôsobiť zemetrasenia a tsunami. Tieto udalosti sa už v minulosti udiali,“ dodáva Dr. Wallace. „Zatiaľ čo oblasť podrobujeme ďalším prieskumom, pre získanie jasnejšieho obrazu nebezpečenstva, ktoré odtiaľ hrozí, vieme aj to, že kolízia môže nastať kedykoľvek v blízkej či ďalekej budúcnosti.“
If you’re in the Hawke’s Bay on Wed 28 Nov, come learn about NZ’s largest fault, the Hikurangi Subduction Zone. 6–8pm at the Napier Conference Centre, @GNSScience and @Niwa_NZ will update you on the latest research and what you can do to be prepared for a quake @NZEastCoastLAB pic.twitter.com/JCzZkPw09f
— GeoNet (@geonet) 22. novembra 2018
Najbližším krokom, ktorý sa zrealizuje v priebehu mesiaca február, sú stretnutia rôznych zainteresovaných strán, ktoré budú mať jasnú úlohu vo vykonávaní civilnej obrany pred a po uskutočnení týchto hrozieb. Medzi ne patrí miestna vláda spoločne s vládou krajiny, poskytovatelia infraštruktúry v regióne či záchranné zložky.
Neodmysliteľnými účastníkmi projektu budú aj zdravotníci, neziskové organizácie a experti z rôznych univerzít a významných obchodných sektorov.
dailymail.co.uk
Nahlásiť chybu v článku