Práceneschopnosť, známa aj ako PN je nepríjemná situácia, kedy nie je možné vykonávať prácu pre zdravotné problémy. Mnoho ľudí si nie je istých, kedy majú nárok na PN a ako správne túto záležitosť vybaviť.
Ak sa budete nachádzať v tejto situácii, mali by ste vedieť, čo všetko zahŕňa, ako si vybaviť nemocenské dávky a aké povinnosti vám vyplývajú.
Kedy a ako začína dočasná pracovná neschopnosť?
Dočasná pracovná neschopnosť vzniká, keď ošetrujúci lekár diagnostikuje chorobu, ktorá vám bráni vykonávať pracovné činnosti. Dôležité je, že PN začína v deň, kedy lekár zistí jej potrebu. Ak vám lekár poskytne zdravotnú starostlivosť až po odpracovanej zmene, dočasná práceneschopnosť začne platiť až nasledujúci kalendárny deň, informuje portál slovensko.sk.
Lekár môže uznať práceneschopnosť aj spätne, maximálne na tri dni, a to na základe vyšetrenia na pohotovostnej službe. O dočasnej pracovnej neschopnosti rozhoduje váš ošetrujúci lekár – buď všeobecný lekár, alebo špecialista, ak ide o konkrétny zdravotný problém (napríklad gynekológ). V prípade hospitalizácie o vašom stave rozhoduje lekár v ústavnej starostlivosti.
Podmienky pre nárok na nemocenské
Ak vás lekár uzná za práceneschopného, máte nárok na náhradu príjmu od zamestnávateľa. Tá sa poskytuje maximálne počas prvých 10 dní. Od 11. dňa práceneschopnosti máte nárok na nemocenské dávky, ktoré vypláca Sociálna poisťovňa.
Výška nemocenského pri zamestnancovi predstavuje 55 % denného vymeriavacieho základu (DVZ) alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu (PDVZ), informuje Sociálna poisťovňa (SP).
Pre rok 2025 je maximálny DVZ, ktorý určuje výšku nemocenských dávok, stanovený na hodnotu 94,0274 eura. Minimálny DVZ pre platenie poistného je 23,8334 eura. Týmto hodnotám sa prispôsobujú všetky štyri typy dávok, píše SP.
Povinne nemocensky poistené osoby, ako aj SZČO (samostatne zárobkovo činné osoby), majú nárok na nemocenské od prvého dňa práceneschopnosti. Podmienkou je, že pravidelne platíte poistné. V tomto prípade je to „od 1. do 3. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 25 % DVZ alebo PDVZ a od 4. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 55 % DVZ alebo PDVZ“.
ePN
Od júna 2023 prebieha celý proces potvrdenia o práceneschopnosti elektronicky. Všetky potrebné údaje lekár zaznamená do Elektronickej zdravotnej knižky – všetko prebieha automaticky a bez zbytočných papierov. Ak lekár nepodporuje ePN, stále vám môže vystaviť papierové potvrdenie.
Povinnosti počas PN
Počas dočasnej pracovnej neschopnosti musíte dodržiavať liečebný režim určený lekárom. Okrem toho musíte zostať na adrese, ktorá je uvedená v ePN alebo na papierovom potvrdení. Zmena pobytu musí byť najprv konzultovaná s lekárom, ktorý posúdi, či je to vzhľadom na vaše zdravie možné. Ak lekár zmení miesto pobytu, musíte o tom informovať Sociálnu poisťovňu. Ošetrujúci lekár vám môže povoliť aj vychádzky, no musíte ich dodržiavať v stanovenom čase.
Kontrola dodržiavania
Sociálna poisťovňa môže vykonať kontrolu dodržiavania liečebného režimu počas celej doby trvania vašej PN. Tieto kontroly sa môžu vykonávať hocikedy, dokonca aj večer, s výnimkou času, ktorý máte určený na vychádzky. Ak vás kontrolujúci pracovník nezastihne na danom mieste, zanechá oznámenie o vykonanej kontrole.
Ak budete počas nej neprítomný, musíte najneskôr do troch pracovných dní kontaktovať príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne a vysvetliť situáciu. Týmto spôsobom sa ochránite pred možnými nepríjemnosťami.
Sankcie za porušenie liečebného režimu
Ak počas PN porušíte pravidlá, môžete prísť o nárok na nemocenské alebo náhradu príjmu. Ak neoznámite zmenu pobytu, môžu vám byť uložené sankcie, zahŕňať môžu pokutu až do výšky 16 596,96 eura, v závislosti od závažnosti porušenia.
Dočasná pracovná neschopnosť je náročná situácia, ale správnym postupom sa môžete vyhnúť zbytočným komplikáciám. Dôležité je dodržiavať pokyny lekára.
Nahlásiť chybu v článku