Tie však nie sú ani zďaleka jediné, ktoré sa ocitli v ohrození. Nech sa vedci na to pozerajú z ktorejkoľvek strany, plasty sa premenili z pomocníka v takmer každom odvetví, na vražedný nástroj. Dôkazom je ďalšia štúdia, ktorej výsledky sú skutočne znepokojivé.
Mikroplasty
Nedávno sa britskí vedci pustili do výskumu mŕtvych vyplavených morských živočíchov na pobreží a výsledky, ktoré sa im podarilo získať, sú desivé. Každé jedno z mŕtvych zvierat, ktoré preskúmali, malo v tele plastový odpad. Vedci preskúmali tráviaci trakt 50 zvierat, medzi ktorými sa nachádzalo 10 druhov delfínov, veľrýb a tuleňov.
Najvýraznejšia bola prítomnosť mikroplastov, ktoré sú menšie ako 5 milimetrov, pričom najviac ich bolo v žalúdku uhynutých zvierat.
Syntetické vlákna
Autorka štúdie, Sarah Nelmsová sa vyjadrila, že výsledky sú šokujúce, avšak po predošlých zisteniach, nie prekvapivé. Nelmsová dodáva, že mikroplastov nebolo v tráviacom tele zvierat príliš veľa, v priemere 5,5 kúska mikroplastu na zviera, čo znamená, že mikroplasty prechádzajú cez tráviaci trakt a neskôr sa vylúčia.
Sú mikroplasty zodpovedné za úhyn?
Najčastejšie boli prítomné syntetické vlákna, aké nájdete napríklad v odevoch, rybárskych sieťach či zubných kefkách a väčšina z nich bola modrej alebo čiernej farby. Druhou najčastejšie sa vyskytujúcou skupinou mikroplastov boli rozpadnuté obaly od potravín a plastové fľaše. Aj keď zvieratá uhynuli z rôznych príčin, tie u ktorých bola potvrdená infekcia, mali zároveň v tele väčšie množstvo mikroplastov. Súvislosť medzi úhynom a prítomnosťou mikroplastov teda nie je možné vylúčiť.
Potravinový reťazec
Skúmané morské živočíchy sú jasným príkladom toho, kam až znečistenie došlo. Bez zásahu človeka sa totiž v potravinovom rebríčku nachádzajú pomerne vysoko a majú dobré šance na dlhý život.
Okrem toho, odborníci zistili, že mikroplasty sa do tiel živočíchov nedostávajú len priamou konzumáciou, ale aj tzv. trofickým transferom, kedy dravce, napríklad tulene, konzumujú menšie živočíchy, ktoré konzumovali mikroplasty. Dokazuje to fakt, že mikroplasty boli nájdené v tráviacom trakte takmer všetkých živočíchov počnúc planktónom, ktorý je v potravinovom rebríčku najnižšie, až po spomínané korytnačky, delfíny a veľryby.
Zatiaľ nie je celkom jasné, aký dopad má konzumácia mikroplastov na živočíchy, okrem prípadov, kedy plasty zablokovali tráviaci trakt zvieraťa. Vedci sa však touto témou zaoberajú čoraz viac a hovoria, že jasnejšie znamenie hádam ľudstvo už ani nepotrebuje. Je najvyšší čas s plastom skončiť.
iflscience
Nahlásiť chybu v článku