Nový výskum hrobu, v ktorom sa našli kostrové pozostatky naznačuje, že tam ležala vinkinská žena, ktorá v skutočnosti mohla byť Slovankou, konkrétne mohla pochádzať z územia dnešného Poľska. Dôkazom by mala byť sekera. Informuje o tom portál IFL Science a Science in Poland.
Kostru našli na vikinskom pohrebisku na ostrove Langeland v Dánsku. Pozostatky boli objavené už pred niekoľkými rokmi, avšak až doteraz nikto nevenoval zvýšenú pozornosť zbrani.
Pozrel sa na ňu až Leszek Gardeła, archeológ a špecialista na vikinské obdobie, ktorý pre Science in Poland prezradil: „Zatiaľ nikto nevenoval pozornosť tomu, že sekera v hrobe pochádza z oblasti južného Baltského mora, možno z dnešného Poľska.“ Vedec momentálne pracuje na publikácii Amazonky severu, v ktorej študuje hroby žien so zbraňami.
Medieval Warrior Woman Found in a Viking Graveyard Was No Viking https://t.co/8hpjN92rGE
Slavic female warrior 🗡️♀️
— ℂ. (@_turgon) July 29, 2019
Okrem sekery aj štýl pochovania v komorovom hrobe s ďalšou rakvou naznačuje, že zosnulá žena mohla pochádzať z Poľska. Vek sa datuje do 9. až 10. storočia, lebo v hrobe našli aj arabskú mincu z tohto obdobia. Vedec zdôrazňuje tiež významnosť hrobu. Bol to totiž jediný na tomto pohrebisku, v ktorom našli nejakú zbraň.
„Prítomnosť slovanských bojovníkov v Dánsku bola významnejšia, než sa pôvodne predpokladalo“ uvádza Gardeła a ďalej vraví, že to nemusí byť až také neobvyklé, keďže tento ostrov bol v stredoveku miestom, kde sa stretávali slovanské a škandinávske kultúry.
A new analysis of female Viking warriors suggests one found in Denmark was actually from the area of present-day Poland. https://t.co/lSy7We8er6
— Smithsonian Magazine (@SmithsonianMag) July 27, 2019
Gardeła svojím výskumom objavil už 10 hrobov vikinských žien – bojovníčok. Takýchto hrobov pritom bolo objavených iba 20, takže ich rozšírenie o polovicu je skutočne významné.
Hroby bojovníčok sú najčastejšie vybavené sekerami. Okrem toho sa tam nachádzajú aj miniatúry skutočných zbraní ako štíty či meče. Vedci si ale stále nie sú istí tým, akú konkrétnu úlohu tieto ženy zohrávali. Väčšina hrobov je zle zachovaná, v mnohých nie je možné identifikovať ani kosti, a tak nie je možné zistiť ani príčinu smrti. Avšak zbrane, ktoré nachádzajú, sú často nabrúsené, čo môže znamenať, že boli vyrobené špeciálne pre pohreb.
Gardeła na základe výskumu tvrdí, že vikinské ženy používali zbrane iba príležitostne, či už na rituálne účely alebo na sebaobranu. No ani to nebol bežný jav.
Nahlásiť chybu v článku